Właściciele psów są szczęśliwsi, a kotów mądrzejsi

0
781

Zarówno psy jak i koty mają swoją wierną rzeszę zwolenników i przeciwników. O dobroczynnej mocy czworonożnego przyjaciela w naszym domu nie trzeba nikogo zapewniać. Dziś skupimy się na właścicielach. Okazuje się, że właściciele psów są szczęśliwsi, a kotów – mądrzejsi.

To czy wolisz psa czy kota może wiele o Tobie powiedzieć. Uważasz, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka? A może twierdzisz, że czas spędzony z kotem nigdy nie jest straconym czasem?

Jedno jest pewne – koty i psy to zwierzęta, które bardzo kochamy, niemniej są ludzie, którzy kochają psy i nie cierpią kotów i odwrotnie. Co kryje się za tą preferencją? Czy to możliwe, że właściciele psów różnią się do właścicieli kotów pod kątek psychologicznym?

Właściciele kotów są mądrzejsi

Badanie zostało przeprowadzone przez psychologów Carroll University w Wisconsin, z którego wynika, że osoby wybierające koty są bardziej inteligentne od osób, które wybiorą psy.

W badaniu wzięło udział 600 studentów, oceniono ich cechy osobowości. Każdy z uczestników musiał rozwiązać testy osobowości i inteligencji, aby można było ustalić widoczne różnice między nimi.

Psychologowie podkreślili, że różnica między właścicielami psów i kotów wynika z cech osobowości oraz z aktywności, pasji i hobby każdego człowieka.

Dzięki tym testom zauważono, że ludzie, którzy wolą psa za przyjaciela to ludzie bardziej aktywni, są bardziej żywi, mają więcej energii i uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu.

Z kolei właściciele kotów to najczęściej wrażliwi introwertycy, którzy mają bardziej kreatywny i chłonny umysł. W testach inteligencji osiągali wyższe wyniki niż miłośnicy psów. Częściej też wolą samotnie posiedzieć w domu i często mają problemy z przestrzeganiem ustalonych zasad.

Według profesor Denise Guastello to, czy wybierzemy psa, czy kota w dużej mierze zależy od tego, kim jesteśmy.

I tak na przykład osoba wybierająca kota uwielbia niezależność swojego zwierzęcia, ponieważ sama nie lubi być przez nikogo osaczana, kontrolowana.

Wybranie psa lub kota zależy od tego, jacy jesteśmy, od stylu życia, który prowadzimy oraz od zależności naszych potrzeb emocjonalnych, które chcemy zaspokoić przez posiadanie czworonożnego przyjaciela.

Właściciele psów są szczęśliwsi

Skoro właściciele kotów są bardziej inteligentni od właścicieli psów, to czym wyróżniają się właściciele psów?

Badacze z Manhattanville College przeprowadzili ankietę pośród 263 uczestników analizując związek pomiędzy posiadaniem zwierzęcia w domu a dobrym samopoczuciem.

Odkryto, że właściciele psów są o wiele bardziej szczęśliwsi i o wiele bardziej pozytywnie nastawieni do życia niż właściciele kotów. Dodatkowo miłośnicy psów są bardziej usatysfakcjonowani i zadowoleni z życia, niż miłośnicy kotów.

Psychologie twierdzą, że na poziom odczuwanego szczęścia może wpływać kilka ważnych czynników. W tym fakt, że ludzie, którzy kochają psiaki, więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu, są bardziej aktywni fizycznie, przez są zapewniają swojemu organizmowi większą dawkę endorfin i wydają się bardziej ekstrawertyczni. To odwrotne cechy do właścicieli kotów.

Psychologowie zauważyli także, że psy dają swoim właścicielom większe wsparcie i budują z nimi bliższe związki emocjonalne niż koty. Pies chodzi za swoim właścicielem wszędzie, a kot jak to kot – chodzi swoimi ścieżkami.

Tak więc w rzeczywistości psy uwalniają więcej oksytocyny, czyli hormonu miłości w porównaniu do kotów, kiedy wchodzą w bezpośrednią relację ze swoimi właścicielami.

Aby to sprawdzić, naukowcy pobrali próbki śliny od 10 psów i 10 kotów 10 minut przed zabawą z właścicielem i chwilę po niej. Z wyników wynikało, żę u psów stężenie oksytocyny wzrosło o 57,2%, a u kotów tylko o 12%. To może wyjaśniać, dlaczego tak wiele ludzi ma tak silną więź emocjonalną ze swoim psem.

Podsumowując, nieważne czy bardziej się lubi psa czy kota, badania potwierdzają, że właściciele zwierząt są bardziej szczęśliwi i zadowoleni z życia niż osoby, które w ogóle nie mają zwierzęcia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: POZYCJA, W KTÓREJ ŚPI TWÓJ PIES, DUŻO CI O NIM MÓWI. OTO 6 POZYCJI – SPRAWDŹ, CO ONE OZNACZAJĄ