Wózki sklepowe mają więcej bakterii niż toalety publiczne

0
263
Zdjęcie: Pixabay

Według naukowców uchwyty do wózków sklepowych w sklepach spożywczych zawierają więcej zarazków, śliny, bakterii i fekaliów niż publiczne toalety, co czyni je jednym z najgorszych miejsc publicznych dla zarazków.

Wynalezienie wózka na zakupy w latach trzydziestych zmieniło sposób, w jaki konsumenci kupowali artykuły spożywcze.

Dzięki nowej pomocy na kółkach osoby, które chciały zaopatrzyć się w nowe produkty, mogły robić zakupy dłużej i po większe ilości niż w czasach, gdy wszystkie zakupy były robione ręcznie.

Jednak wraz z powstaniem wózków, powstało nowe siedlisko szkodliwych bakterii i wirusów, które mogą łatwo przenosić się z jednej osoby na drugą, ponieważ uchwyty wózków sklepowych są codziennie chwytane przez wiele osób.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pixabay

Jak bardzo niebezpieczne mogą być wózki sklepowe?

Bardzo, według naukowców z Uniwersytetu Arizony, którzy testowali wszelkiego rodzaju powierzchnie publiczne przez cztery lata. Odkryli, że wózki sklepowe były wypełnione większą ilością śliny, bakterii, a nawet fekaliów niż schody ruchome, telefony publiczne, a nawet publiczne łazienki.

Bakterie i wirusy, takie jak E.coli, gronkowiec, salmonella i grypa, mogą żyć na wózkach spożywczych, z czego większość kupujących nie zdaje sobie sprawy.

Czytaj: Jak bakterie jelitowe są powiązane ze zdrowiem psychicznym

Jedynymi powierzchniami, które miały więcej zarazków, były wyposażenie placów zabaw i szyny autobusowe.

Dlatego każdy z nas powinien wyrobić sobie nawyk mycia rąk, gdy tylko wrócimy do domu z jakiegokolwiek wypadu i unikania dotykania twarzy, gdy jesteśmy w trakcie zakupów.

Wspólne powierzchnie najbardziej preferowane przez zarazki:

  • Gospodarstwo domowe: gąbka kuchenna, zlew kuchenny, muszla klozetowa, kosz na śmieci, lodówka, klamka do łazienki.
  • Miejsce pracy: słuchawka telefonu, pulpit, klawiatura, przycisk windy, deska sedesowa.
  • Powierzchnie zewnętrzne/publiczne: wyposażenie placów zabaw, poręcz schodów ruchomych, uchwyt do wózka sklepowego, stoły piknikowe, przenośna toaleta.

Czytaj: Nowe święto państwowe będzie upamiętniać Powstanie Wielkopolskie