Wpływ leków psychoaktywnych na pająki

0
406

W 1995 roku grupa naukowców NASA badała wpływ różnych legalnych i nielegalnych narkotyków na pająka domowego, w szczególności na sposób, w jaki tkają swoje sieci.

1948 rok

W 1948 roku szwajcarski farmakolog Peter N. Witt rozpoczął badania nad wpływem leków na pająki. Początkową motywacją do badań była prośba jego kolegi, zoologa H.M. Petersa, aby przesunąć czas, w którym pająki ogrodowe budują swoje sieci, z 2:00 w nocy do 5:00 rano.

Witt przetestował pająki z szeregiem leków psychoaktywnych, w tym amfetaminą, meskaliną, strychniną, LSD i kofeiną, i odkrył, że narkotyki wpływają na rozmiar i kształt sieci, a nie na czas jej budowy.

Czytaj: Wideo, jak pająk buduje swoją sieć ma ponad 31 milionów wyświetleń!

1995 rok

Badania Witta zostały przerwane, ale zostały ożywione w 1995 roku. Grupa badawcza NASA powtórzyła eksperymenty Witta dotyczące wpływu kofeiny, amfetaminy, marihuany i LSD na europejskie pająki ogrodowe.

Wyniki NASA były jakościowo podobne do wyników Witta, ale nowością było to, że wzór sieci pajęczej został ilościowo przeanalizowany za pomocą nowoczesnych narzędzi statystycznych.

Leki podawano rozpuszczając je w wodzie z cukrem, a kroplę roztworu dotykano paszczy pająka. W niektórych późniejszych badaniach pająki karmiono odurzonymi muchami.

Pająk naćpany marihuaną wykonał dobrą robotę, ale potem się znudził/rozkojarzył i nie skończył.

Pająk naćpany amfetaminą działał naprawdę szybko, ale bez większej świadomości ogólnego obrazu, pozostawiając luki.

Pająk naćpany LSD utkał psychodeliczną, symetryczną sieć, która była bardzo ładna, ale niezbyt dobrze radziła sobie z łapaniem robaków, podczas gdy kofeina mówi sama za siebie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Facebook

Czytaj: We Wrocławiu powstały hotele dla owadów