Wrzesień 2020 przejdzie do historii jako najgorętszy wrzesień w historii

0
518
Helikopter upuszcza wodę w wyniku pożaru na nierównym terenie w Kalifornii. Zdjęcie: DAVID AUGHENBAUGH/SHUTTERSTOCK

Wrzesień w 2020 roku przyniósł rekordowo wysokie temperatury i niski lód morski. Miesiąc ten przejdzie do historii jako najgorętszy wrzesień, nieznacznie pobijając poprzedni rekord, który został ustanowiony w zeszłym roku, ujawniły nowe dane.

Naukowcy z Copernicus Climate Change Service, będącego częścią programu obserwacji Ziemi Unii Europejskiej, ogłosili, że wrzesień 2020 r. był średnio o 0,05°C (0,09° ) cieplejszy niż w 2019 r. i o 0,08°C (0,14°F) cieplejszy niż w 2016 r. To najcieplejszy wrzesień od 1979 roku, kiedy zaczęły się badania.

Od pożarów na zachodnim wybrzeżu po agresywny sezon huraganów na Atlantyku, wrzesień upłynął pod znakiem szeregu niezwykłych zjawisk pogodowych, w tym niesamowicie wysokich temperatur na wybrzeżu północnej Syberii, na Bliskim Wschodzie, w Australii i w części Ameryki Południowej. We wrześniu temperatury również osiągnęły rekordowo wysokie w Europie, gdzie średnia temperatura była o około 0,2°C (0,36°F) wyższa niż w poprzednim najcieplejszym wrześniu w 2018 roku.

Ten ostatni rekord średniej globalnej temperatury oznacza, że do tej pory każdy miesiąc w 2020 r. znalazł się w pierwszej czwórce najcieplejszych w tym miesiącu. Tendencja ta sugeruje, że rok 2020 jest obecnie na tej samej ścieżce, co rok 2016, najcieplejszy rok panujący w historii.

Czytaj: Do 2100 roku Grenlandia będzie tracić lód w najszybszym tempie od 12 000 lat

Globalna temperatura we wrześniu w stosunku do średniej z lat 1981-2010:

Źródło: Copernicus Climate Change Service / ECMWF.

Europejskie temperatury we wrześniu w porównaniu ze średnią z lat 1981-2020:

Źródło: Copernicus Climate Change Service / ECMWF.

Niektórzy meteorolodzy twierdzą, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że rok 2020 przebije rok 2016 i stanie się pierwszym najcieplejszym rokiem w historii.

Co więcej, dane z programu Copernicus pokazują, że poziom lodu morskiego w Arktyce był na drugim najniższym poziomie w historii we wrześniu 2020 r.

johannesfloe.com – Art to remember

Copernicus wykorzystuje modelowanie i dane dotyczące temperatury powietrza na powierzchni do tworzenia swoich ustaleń. Wraz z comiesięcznymi raportami National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) jest to jeden z najbardziej ostatecznych zapisów dotyczących klimatu Ziemi i miesięcznych anomalii temperatury powietrza na powierzchni. Oczekuje się, że NOAA opublikuje swoje ustalenia dotyczące wrześniowych temperatur w ciągu najbliższych kilku tygodni. Chociaż ustalenia mogą się nieznacznie różnić ze względu na różne zastosowane metody, oba raporty przedstawiają ten sam obraz: niewątpliwie temperatury na Ziemi rosną.

Jest również jasne, że aktywność człowieka, a mianowicie w postaci emisji gazów cieplarnianych, napędza ten trend. Średnia globalna temperatura na Ziemi już przekracza 1°C (1,8°F) powyżej okresu przedindustrialnego. W porozumieniu paryskim stwierdzono, że temperatura na Ziemi musi być utrzymywana znacznie poniżej wzrostu o 2°C (3,6°F), ale świat powinien dążyć do ograniczenia jej do 1,5°C (2,7°F). Krótko mówiąc, to, czy planeta osiągnie ten cel, będzie zależeć od tego, jak poważnie światowe potęgi będą próbowały zerwać powiązania z paliwami kopalnymi i innymi dużymi emitentami gazów cieplarnianych.

Według niedawnego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej perspektywy nie są obiecujące.

Czytaj: Wielkopolska Solidarność prosi premiera o pomoc dla Portu Lotniczego Ławicy