Wspaniały sokół białogardły zauważony po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych

0
250
Sokół białogardły zauważony w USA po raz pierwszy. Źródło: Twitter

Dlaczego ptak zapuścił się tak daleko na północ, jest tajemnicą, ale US Fish & Wildlife Service (USFWS) twierdzi, że zasięg występowania ptaka drapieżnego wydaje się rozszerzać.

Wszyscy przybywają do Teksasu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, aby zobaczyć pierwszego w kraju zarejestrowanego sokoła białogardłowego, ptaka, którego normalnie można zobaczyć tylko w Meksyku oraz Ameryce Środkowej i Południowej.

To rzadkie. Jest spektakularny i jest ptakiem drapieżnym” – mówi Jeffrey Gordon, były prezes American Birding Association, który podróżował, aby zobaczyć ptaka. „Pojawił się w doskonałej lokalizacji. To idealne miejsce w świecie ptaków”.

Sokół białogardły to mały, mięsożerny ptak z biało-rdzawą szyją, rdzawym zadem, białymi paskami na klatce piersiowej i żółtymi okularami. Zjada nietoperze, ptaki, małe gryzonie i duże owady, polując zwykle o zmierzchu lub świcie. Gatunek nie jest szczególnie rzadki na swoim terytorium, chociaż jego populacja spada z powodu utraty i degradacji siedlisk.

Czytaj: Sokół wędrowny leci z maską zaplątaną w szpony

Uważa się, że sokół w Teksasie jest osobnikiem młodocianym ze względu na jego „płowo-cynamonowe gardło i paski na klatce piersiowej”, mówi Julio Gallardo, członek personelu Narodowego Rezerwatu Dzikiej Przyrody Santa Ana, dodając, że wydaje się być samcem „sądząc po grubości stępu i dziobie”.

Dlaczego ptak zapuścił się tak daleko na północ, pozostaje tajemnicą, ale USFWS napisała w komentarzu na Facebooku, że zasięg gatunku „zdecydowanie wydaje się rosnąć (według danych z obserwacji ptaków z ostatnich kilku dekad), ale nie wiemy dlaczego”.

Dan Brooks, kurator zoologii kręgowców w Muzeum Nauk Przyrodniczych w Houston powiedział, że ptak mógł właśnie zacząć przygodę z powodu zmiany klimatu. Powiedział, że zainteresowani powinni go zobaczyć, póki jeszcze tam jest.

„Kiedy odejdzie, nie ma gwarancji, że wróci”, mówi Brooks.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż ptak jest w kraju od zeszłego roku, zaczął pojawiać się na pierwszych stronach gazet dopiero w połowie lutego, kiedy agencja USFWS opublikowała zdjęcia sokoła na Facebooku. Jedno zdjęcie, zrobione przez Petera Witta, pokazuje młodego sokoła siedzącego na gałęzi z dużą ważką zaciśniętą w dziobie.

„Widzieliśmy, jak sokół odlatuje z grzędy, prześlizguje się po jeziorze, łapie owada i wraca, by go połknąć, a potem trochę odpoczywa i powtarza swoje zachowanie. Obserwowaliśmy go przez około 20 minut… cudowne i wyjątkowe przeżycie – mówi Mary Claire Patton z KSAT.

Ray Sharpton, 77-letni emeryt, wskoczył do samochodu o 3 nad ranem i pojechał 34 godziny z północnej części stanu Nowy Jork, aby zobaczyć ptaka.

Joe Barnett, zastępca kierownika USFWS mówi, że na początku lutego przybyło około 4000 obserwatorów ptaków. „Ktoś nawet przyjechał z Europy, więc sokół przyciąga dużo uwagi” – mówi.

Czytaj: Pierwsza w pełni elektryczna, wolna od emisji łódź pasażerska zbudowana w Stanach Zjednoczonych!

To nie pierwszy „włóczęga”, który pojawił się ostatnio w USA. Pod koniec zeszłego roku orzeł bielik, najcięższy ptak tego rodzaju, krążył po Maine, przyciągając obserwatorów ptaków z całego kraju, aby zobaczyć tego skrzydlatego rosyjsko-japońskiego giganta na wybrzeżach USA.

Przez cały 2020 r. został zauważony w różnych punktach podczas dzikiego lotu przez Kanadę i północne Stany Zjednoczone, zanim zanurzył się w Massachusetts i wybrał obszar w pobliżu portu Boothbay w stanie Maine, aby chwilę odpocząć.

wad

Brak postów do wyświetlenia