Współczucie dla samego siebie jest dobre dla zdrowia Twojego serca

0
276
Zdjęcie: Pixabay

Pomimo tego, co mówią sceptycy, bycie miłym dla siebie nie jest modą New Age – i istnieją badania, które to potwierdzają.

Kobiety w średnim wieku, które praktykowały współczucie wobec siebie, miały mniejsze ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, niezależnie od innych tradycyjnych czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi, insulinooporność i poziom cholesterolu.

„Wiele badań koncentrowało się na badaniu, w jaki sposób stres i inne negatywne czynniki mogą wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ale wpływ pozytywnych czynników psychologicznych, takich jak współczucie wobec siebie, jest znacznie mniej znane” – powiedziała dr Rebecca Thurston, profesor psychiatrii, nauk klinicznych i translacyjnych, epidemiologii i psychologii na Uniwersytecie w Pittsburghu.

Praktyki uważności, takie jak medytacja, zyskują popularność wśród dorosłych w wielu krajach. Wyczerpani zalewem stresorów w pracy i życiu osobistym, ludzie coraz częściej zwracają się do wewnątrz, aby pomóc sobie w radzeniu sobie z nastrojem i emocjami.

Podczas pandemii nasiliły się stresory, zwłaszcza u kobiet. Badania różnych grup na całym świecie pokazują, że kobiety są szczególnie dotknięte pandemią COVID-19 — opiekują się dziećmi i starszymi krewnymi, a często także innymi dorosłymi, ponieważ kobiety stanowią znaczną część siły roboczej pielęgniarek. To za dużo jak dla jednej kobiety.

Czytaj: 10 uderzających prawd, do których wielu ludzi nie chce się przyznać

Ćwiczenie uważności i współczucia dla siebie to narzędzie, które doradcy i psycholodzy kliniczni często proponują klientom borykającym się z przewlekłym stresem. Wykazano, że techniki te są skuteczne w radzeniu sobie z lękiem, drażliwością, a nawet łagodną depresją.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ale czy te praktyki mają jakiś fizjologiczny wpływ na organizm? Thurston i jej koledzy starali się odpowiedzieć na to pytanie, rejestrując prawie 200 kobiet w wieku od 45 do 67 lat. Kobiety wypełniły krótki kwestionariusz, prosząc je o ocenę, jak często doświadczają poczucia nieadekwatności, czy często czują się rozczarowane postrzeganymi przez siebie wadami, czy okazują sobie troskę i czułość w trudnych chwilach życiowych.

Kobiety otrzymały również standardowe diagnostyczne USG tętnic szyjnych – głównych naczyń w szyi, które przenoszą krew z serca do mózgu.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które uzyskały wyższe wyniki w skali współczucia dla siebie, miały cieńsze ściany tętnic szyjnych i mniej nagromadzonej płytki nazębnej niż te, które miały niższy poziom współczucia dla siebie. Wskaźniki te powiązano z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary mózgu, wiele lat później.

Stwierdzono, że wyniki, opublikowane w Health Psychology, utrzymują się nawet wtedy, gdy naukowcy kontrolowali zachowania i inne czynniki psychologiczne, które mogą wpływać na wyniki chorób sercowo-naczyniowych, takie jak aktywność fizyczna, palenie tytoniu i objawy depresji.

„Te odkrycia podkreślają znaczenie praktykowania życzliwości i współczucia, szczególnie w stosunku do siebie” – powiedziała Thurston. „Wszyscy żyjemy w wyjątkowo stresujących czasach, a nasze badania sugerują, że współczucie dla samego siebie jest niezbędne zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego”.

Źródło: Uniwersytet w Pittsburghu

Czytaj: Lumina Park Poznań – takiej atrakcji jeszcze nie było!