Wspomnienie 340. rocznicy bitwy pod Wiedniem

0
33
340 lat temu rozpoczęła się dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego zwycięska Bitwa pod Wiedniem. Polacy powstrzymali wówczas zalew islamu na Zachodnią Europę. (zdjęcie: KwalniQ, twitter)

12 września 2023 roku obchodzimy 340. rocznicę bitwy pod Wiedniem, kluczowego momentu, w którym połączone siły Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Polski i Niemiec pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały Imperium Osmańskie. Król Sobieski oświadczył: „Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały”.

Podróż pod Wiedeń rozpoczęła się w kwietniu 1683 roku paktem obronnym między Polską a Austrią. W połowie lipca armia osmańska oblegała Wiedeń, co skłoniło wojska polskie do wymarszu jej na pomoc. Trasa ich wiodła przez Śląsk.

CZYTAJ: Największy polski producent energii chce do 2040 roku przejść na neutralność emisyjną

W sierpniu hetman Mikołaj Sieniawski dowodził z Krakowa korpusem kawalerii, natomiast główne wojsko polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Jabłonowskiego wyruszyło 14 sierpnia z Krakowa w kierunku Tarnowskich Gór. Król Sobieski i jego dwór poszli w jego ślady 15 sierpnia. Do Gliwic dotarli 22 sierpnia, gdzie król wysłał prośbę o wsparcie do papieża Innocentego XI.

Zróżnicowana armia polska zebrała się wzdłuż Dunaju na początku września, co doprowadziło do triumfalnego zwycięstwa nad siłami tureckimi 12 września 1683 r. pod dowództwem wielkiego wezyra Kary Mustafy.

Choć pobyt wojska polskiego na Śląsku był krótki, pozostawił trwały ślad w regionie. Pomimo obaw o zaopatrzenie i potencjalne zakłócenia, ludność śląska ciepło przyjęła zdyscyplinowane wojska polskie, uznając poważne niebezpieczeństwo, przed którym je chroniły.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Manchester United uważnie śledzi lewego obrońcę Brentford