Wyjątkowy „pływający park” w Nowym Jorku

0
70
views
Little Island to idealny plac unoszący się na rzece Hudson.

Little Island to wyjątkowy „pływający park” przy Pier 55 po zachodniej stronie Nowego Jorku, wzdłuż rzeki Hudson.

Topografia parku o powierzchni 2,4 akrów obejmuje faliste wzgórza, bujną zieleń, duży amfiteatr, który zbudowano na „doniczkach”, które przypominają tulipana, a nawet tył kobiecego buta na wysokim obcasie.

Elementy molo, położone wśród ponad 350 gatunków kwiatów, drzew i krzewów, obejmują amfiteatr na 687 miejsc oraz kameralną scenę i trawnik, a także olśniewające widoki na inne części parku Hudson River w Nowym Jorku i rzeki Hudson.

Park został zaprojektowany przez Thomasa Heatherwicka z Heatherwick Studio i był w dużej mierze zainspirowany tym, co pozostało z Pier 54 po tym, jak został zdziesiątkowany przez huragan Sandy w 2012 roku. Heatherwick zaprojektował również miejsce do wspinaczki „Vessel”, która znajduje się tuż przy ulicy w Hudson Yards.

„Vessel”. Źródło: Twitter

Heatherwick Studio zbadało pomysł zaprojektowania nowego mola, które mogłoby czerpać z pozostałych drewnianych pali z Pier 54.

Instagram

„Zainteresowaliśmy się pozostałościami starego molo po zachodniej stronie Manhattanu, gdzie górna powierzchnia molo już dawna zniknęła, pozostawiając tylko setki starożytnych drewnianych pali konstrukcyjnych wystających z rzeki.

flickr.com

Pomysłowy projekt parku oferuje wszystkim nowojorczykom i odwiedzającym nową przestrzeń publiczną, która jest urzekająca i regenerująca.

Architekturę krajobrazu przygotował Matthews Nielsen.

Projekt krajobrazu MNLA został pomyślany jako liść unoszący się na wodzie – przestrzeń, która może być zarówno wizualnie zaskakująca, jak i inspirująca dla Nowego Jorku.

„Krajobraz molo będzie rozkoszą zmysłów o każdej porze roku i o każdej porze dnia”.

Twitter

Park był pomysłem nowojorskiego biznesmena Barry’ego Dillera w 2013 roku, we współpracy z Hudson River Park Trust, który po zniszczeniu Sandy chciał zbudować przestrzeń publiczną dla mieszkańców Nowego Jorku i odwiedzających. Finansowanie parku w dużej mierze zapewniła Fundacja Rodziny Dillerów – von Furstenberg, a propozycja została złożona w 2014 roku.

W 2013 roku Barry Diller, we współpracy z kierownictwem Hudson River Park Trust, wykorzystał wyjątkową okazję, by wyobrazić sobie rozwiązanie naprawy i reaktywacji Pier 54, niedawno zniszczonego przez huragan Sandy. Diller postanowił na nowo wyobrazić sobie zupełnie nowy rodzaj przestrzeni publicznej dla Nowego Jorku, który zapewniłby wciągające wrażenia z naturą i sztuką.

Park znajduje się tuż obok biura Dillera w budynku IAC w Chelsea, zaprojektowanym przez Franka Gehry’ego. Lokalizacja nad rzeką zapewnia niesamowite widoki na Empire State Building i inne kultowe miejsca Nowego Jorku.

Czytaj: Kolorowy film o życiu w Nowym Jorku z 1911 roku

Park został otwarty dla publiczności 21 maja 2021 roku, a wstęp jest bezpłatny i otwarty do południa. Rezerwacje są wymagane na wizyty po godzinie 12:00.

Twitter

Każdego dnia do 30 września, co pół godziny, od godziny 12:00 do pozostałej części dnia, oferowane będą rezerwacje wstępu na czas. Po wejściu do parku nie ma limitu czasu na pobyt.

„Od 6:00 do 12:00: rezerwacje nie są wymagane na wejście. W tym czasie będziemy monitorować park pod kątem zatłoczenia i bezpieczeństwa. Od 12:00 i później: potrzebne są czasowe rezerwacje wstępu, aby wejść do parku”.

Czytaj: Nowy Jork: uderz w worek treningowy i wyładuj złość

Twitter
Instagram
flickr.com
flickr.com
flickr.com
Instagram
Instagram
Twitter
Twitter
Twitter

johannesfloe.com – Art to remember