Wymarły jedne z najpiękniejszych papug na świecie – niebieskie papugi z filmu „Rio”

0
2162

Pamiętacie niebieskie, piękne papugi z filmu „Rio”? Już siedem lat temu alarmowano, że gatunek ten grozi wyginięciem. Teraz koszmar powrócił, oficjalnie uznano, że ten gatunek wymarł i nie ma żadnej takiej papugi na wolności.

W jednej ze scen w filmie „Rio” spanikowany Blu, który nie potrafi latać, krzyczy: „Wszyscy umrzemy!”. Niestety scena ta znalazła odzwierciedlenie poza filmem. Scena ta okazała się przepowiednią końca gatunku ar modrych, które oficjalnie zostały uznane za gatunek wymarły.

Ten ptak z Brazylii, znany również jako ara modra, nie jest już nigdzie widoczny na wolności, mówi badanie przeprowadzone przez BirdLife International, międzynarodową organizacją zajmującą się ochroną ptaków. Badanie wykazało, że niebieski ptak istnieje teraz tylko w niewoli, a liczby i tak są bardzo małe.

zdjęcie: twitter.com

Według organizacji papugi te wymarły z powodu wzrostu wylesiania i ciągłej utraty siedlisk. Ptaki również nie były tak adaptacyjne i żyły w pobliżu dominujących gatunków i drapieżników. Uważa się, że papugi nadal istnieją w niektórych hodowlach, jednak nie ma oficjalnego dowodu na to oświadczenie.

zdjęcie: twitter.com

Zagrożenie, że gatunek może wyginąć i że należy zrobić wszystko, aby go ochronić, zrodziło się w latach osiemdziesiątych! Tony Juniper napisał nawet o tym książkę zatytułowaną: „Spix’s Macaw: The Race to Save the World’s Rarest Bird”, czyli (Ara modra: wyścig o ocalenie najrzadszego ptaka świata”, próbując uświadomić ludziom sytuację w 2002 roku.

zdjęcie: twitter.com

Oprócz niebieskich papug, 7 innych gatunków ptaków uznano za zagrożone. Komunikat został ogłoszony na podstawie analizy statystycznej przeprowadzonej przez BirdLife International. Pięć gatunków zagrożonych ptaków jest w Ameryce Południowej. Ptaki te są ofiarą wylesiania i zbyt dużej ingerencji człowieka.

Zgodnie z „Czerwoną listą gatunków zagrożonych”, około 187 gatunków ptaków zniknęło na całym świecie od 1500 roku – donosi organizacja z Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Wszystkie gatunki wymierają i znikają z naszego świata przez ingerencję człowieka, a nie przez naturalne przyczyny. Jest to obrzydliwe, ponieważ wszystkie złe rzeczy dzieją się przez człowieka. Ile jeszcze zwierząt musi zniknąć z tego świata, aby człowiek w końcu nauczył się szanować prywatność zwierząt i ich naturalne środowisko?

Te papugi to już przeszłość. Spóźniliśmy się, aby ocalić ten gatunek. Zobaczcie, jakie były piękne…

zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: Płoną płuca Ziemi – lasy Amazonii są największym źródłem tlenu dla naszej planety!

zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com

Źródło i zdjęcia: scienceinsanity.com

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl