Wystarczy kropla jodu, żebyś nie rozpoznał swojego ogrodu. Twoje rośliny będą zdrowe i piękne.

0
5872

Jak się zaraz przekonacie jodyna nie tylko ma dobroczynny wpływ na ciało człowieka, ale również jest pomocna w ogrodzie. Jodyna świetnie poradzi sobie ze szkodnikami roślin. Wystarczy już jedna kropla jodyny, aby przywrócić piękno w swoim ogrodzie.

Jodyna to 3-procentowy roztwór jodu w alkoholu etylowym o stężeniu 90 procentowym z 1-procentowym dodatkiem jodku potasu jako środka stabilizującego. Ma ciemnożółty, brunatny kolor. Doskonale radzi sobie w walce z drobnoustrojami, takimi jak wirusy, bakterie, grzyby. Jodyna ma właściwości odkażające i dezynfekujące. Jest dostępna bez recepty.

Jodyna świetna dla roślin

zdjęcie: pixabay.com

Jodyna potrafi leczyć rośliny z zarazy mączniaka prawdziwego, chronić korzenie przed gniciem, odżywić sadzonki, zwiększyć plony i sprawić, że w krótkim czasie nie poznasz swojego ogrodu.

Jod jest bardzo ważny w życiu roślin. Bierze udział w syntezie poszczególnych aminokwasów i białek, uczestniczy w oddychaniu, fotosyntezie i wymianie azotowej.

Jodyna aktywnie radzi sobie w walce z grzybami, wirusami, bakteriami, pleśnią, mączniakami oraz przyspiesza pączkowanie i zawiązywanie owoców.

Brak jodu w roślinach sprawia, że roślinom zmniejsza się odporność na licznie zagrażające im choroby. Niedobór jodu może występować przez niedostateczną zawartość jodu w glebie – najbardziej w glebach bielicowych i torfowych.

W przypadku gleb kwaśnych pierwiastki jodu są wiązane w niższych warstwach, co sprawia, że nie są dostępne dla roślin.

Najwięcej jodu jest w naturalnych, żyznych, czarnych ziemiach, na nizinach i obszarach przybrzeżnych. Patrząc tylko na ziemię, ciężko jest nam stwierdzić, czy jest jod czy nie ma w ziemi. Dlatego najlepiej jest wspomagać rośliny jodem – nie zaszkodzi to im, a na pewno pomoże.

Sadzonki należy nawozić roztworem jodu

Podlewanie sadzonek jodem pomaga roślinie szybciej wschodzić i przyspiesza wzrost. Stosowanie jodu już na początku etapu sprawi, że rośliny uodpornią się na niekorzystne czynniki środowiskowe i choroby.

Poleca się nawożenie roztworem jodu dla sadzonek: pomidorów, ogórków, kapusty, bakłażanów i papryki. 1 kroplę jodyny należy rozcieńczyć w 3 litrach wody. Po dokładnym wymieszaniu można podlać korzenie sadzonki.

Rada:

Po podlaniu jodem bacznie obserwuj, czy roztwór nie dostał się przypadkiem na łodygę i liście, ponieważ może to spalić rośliny.

Jod kontra zaraza

zdjęcie: pl.wikipedia.org

Niebezpieczną chorobą dla roślin jest zakaźna Phytophthora. Grzyb po którym roślina choruje dostaje się z gleby, chwastów i narzędzi. Najczęściej cierpią na tym pomidory i ziemniaki. Pierwszym objawem, że pomidory chorują na Phytophthora są brązowe plamy na spodach liści.

zdjęcie: pl.wikipedia.org


Należy 15 kropli jodu rozpuścić w 10 litrach wody i 1 litrze odtłuszczonego mleka. Należy opryskiwać 2-3 razy z co dwutygodniową przerwą.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sztuczki, które ułatwią codzienną pracę w ogrodzie

Jod i mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy na floksie. Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Mączniak prawdziwy to największy wróg dla ogrodnika. Najbardziej atakuje agrest, porzeczki, berberys, pomidory, młode ogórki, dynie, piwonie, róże, chryzantemy, floksy.

Należy rozcieńczyć 1 ml jodu w 9 litrach wody i 1 litrze odtłuszczonego mleka z dodatkiem łyżki mydła w płynie. Spryskiwać można co 2 tygodnie, aż choroba całkowicie zaniknie.

Jod i szkodniki

Należy rozcieńczyć 20 ml jodu w 10 litrach wody. 1 litr wody z jodyną należy wylać pod każdym krzewem. Podlewać należy zawsze wieczorem i uważnie obserwuj, czy roztwór nie spada na liście.

Jod to świetny nawóz dla roślin

zdjęcie: pixabay.com

Należy 40 kropli jodyny rozcieńczyć w 10 litrach wody. Będzie to świetny nawóz dla pomidorów, ogórków, papryki, kapusty, truskawek. Należy wlać 0,5 litra roztworu na każdy korzeń. Powtarzać co 3-4 tygodnie.

Jod korzystny dla roślin doniczkowych

zdjęcie: pixabay.com

Jod okaże się pomocny także dla roślin doniczkowych. Jeśli masz osłabione rośliny w doniczkach, możesz podlać, ale tylko blisko ścianki doniczki i tylko na mokrą ziemię.

W racjonalnych dawkach jod jest pomocny nie tylko dla człowieka, ale również dla roślin. Trzeba pilnować, aby nie przekroczyć konkretnej dawki i przestrzegać zasady stosowania, a Twoje rośliny i ogród Ci za to podziękują.

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl