Wzrost liczby użytkowników Twittera gwałtownie rośnie po przejęciu Muska

0
139
Zdjęcie: Pixabay

Twitter w czwartek poinformował, że liczba jego użytkowników rośnie w związku ze słabymi przychodami w jednym z ostatnich raportów o zyskach jako spółki notowanej na giełdzie, zanim miliarder Elon Musk przejmie firmę mediów społecznościowych jako prywatną.

Baza aktywnych użytkowników, którzy codziennie zarabiają na Twitterze – uważana za kluczowy wskaźnik raportowania firmy – wzrosła o 16% do 229 milionów w kwartale kończącym się 31 marca – okresie, który zakończył się zaledwie kilka dni przed ujawnieniem przez Muska swoich 9% udziałów w firmie. Rok wcześniej w tym samym czasie, w pierwszym kwartale, było 199 mln użytkowników.

To ujawnienie poprzedziło starania Muska, by od razu kupić firmę z planem ograniczenia jej polityki moderowania treści.

Jednak Twitter nie spełnił oczekiwań Wall Street co do przychodów w pierwszym kwartale, odnotowując 1,2 miliarda dolarów w porównaniu do 1,23 miliarda dolarów przewidywanych przez analityków. Firma przypisała niedobór po części „przeciwnościom związanym z wojną na Ukrainie”.

Według Bloomberg, 16% wzrost kwartalnych przychodów oznaczał najwolniejsze tempo wzrostu Twittera od ponad roku.

Platforma mediów społecznościowych odwołała zaplanowaną telekonferencję z analitykami w celu omówienia wyników. Twitter powiedział, że nie dostarczy żadnych wybiegających w przyszłość wskazówek i wycofuje wszystkie poprzednie cele i perspektywy.

Czytaj: „Wylogowani” – student z Poznania nakręcił film o depresji wśród młodzieży

Elon Musk kupił Twittera za 44 miliardy dolarów. Źródło: Twitter

Zarząd Twittera zaakceptował ofertę wykupu Muska za 44 miliardy dolarów w zeszłym tygodniu w umowie, która ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. Każda ze stron zgodziła się zapłacić 1 miliard dolarów opłaty za zerwanie umowy, jeśli transakcja nie powiedzie się pod pewnymi warunkami – takimi jak utrata finansowania oferty przez Muska lub przyjęcie przez Twitter innej niezamówionej oferty strony trzeciej.

„Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia i zakończeniu przeglądu regulacyjnego oraz zatwierdzeniu akcjonariuszy Twittera” – powiedział Twitter w komunikacie prasowym. „Transakcja, która ma zostać zamknięta w 2022 roku, została zatwierdzona przez zarząd Twittera”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter odmówił podania wskazówek dotyczących nadchodzących wyników finansowych i wycofał swoje wcześniejsze prognozy, powołując się na oczekujące przejęcie firmy przez Muska.

Akcje pozostały bez zmian w obrocie przedrynkowym po publikacji wyników. Akcje firmy zamknęły się w środę na poziomie 48,64 USD, poniżej ceny nabycia Muska wynoszącej 54,20 USD za akcję.

Musk przedstawił szereg zmian, które zamierza wprowadzić na Twitterze po zamknięciu umowy – w tym plany usunięcia automatycznych botów z platformy, uwierzytelnienia wszystkich użytkowników i udostępnienia algorytmu Twittera w celu promowania przejrzystości.

Ale kluczem do wizji Muska jest rozluźnienie surowych zasad moderowania treści na Twitterze. Plan Muska zdenerwował niektórych obecnych pracowników Twittera i lewicowych ekspertów, którzy obawiają się, że nacisk miliardera na absolutną wolność słowa doprowadzi do bardziej obraźliwych lub szkodliwych treści.

Czytaj: Szczęśliwa osoba nie ujawnia całego swojego życia w mediach społecznościowych!

We wtorek Musk wyjaśnił swoje stanowisko w sprawie polityki Twittera dotyczącej wolności słowa.

„Przez „wolność słowa” rozumiem po prostu to, co jest zgodne z prawem. Jestem przeciwko cenzurze, która wykracza daleko poza prawo. Jeśli ludzie chcą mniej wolności słowa, poproszą rząd o uchwalenie ustaw w tym celu. Dlatego wychodzenie poza prawo jest sprzeczne z wolą ludzi” – powiedział Musk.