Zamknięto najszybszą kolejkę górską, ponieważ ludzie łamali sobie kości

0
355
Zamknięto do odwołania jedną z najszybszych kolejek górskich na świecie. Zdjęcie: Twitter

Do-Dodonpa, najszybciej przyspieszająca kolejka górska na świecie, została tymczasowo zamknięta po tym, jak wiele osób złamało sobie kości w plecach lub kark w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.

Zlokalizowana w parku rozrywki Fuji-Q Highland, w Fujiyoshida w Japonii, kolejka górska Do-Dodonpa działa od 2001 roku, oferując ochotnikom wrażenia napędzane adrenaliną.

Słynie z tego, że może przyspieszyć od 0 do 180 km na godzinę w zaledwie 1,56 sekundy, co czyni ją najszybciej przyspieszającą kolejką górską na świecie.

Pomimo swojej „super” prędkości, Do-Dodonpa nigdy nie była kojarzona z urazami aż do grudnia zeszłego roku, kiedy ludzie zaczęli doznawać urazy kości po przejażdżce kolejką górską. Od tego czasu zgłoszono sześć przypadków, z których cztery dotyczyły złamania kręgosłupa lub karku.

Do-Dodonpa miała słaby rekord, dlatego w 2017 roku urzędnicy w parku rozrywki Fuji-Q Highland postanowili jeszcze bardziej uprzyjemnić jazdę kolejką górską, zwiększając maksymalne przyspieszenie ze 172 km do 180 km na godzinę.

Wszystko było w porządku do grudnia 2020 roku, kiedy doszło do pierwszego zgłoszonego urazu, co tylko sprawia, że ciąg urazów jest o wiele dziwniejszy.

W sierpniu park rozrywki Fuji-Q Highland postanowił zawiesić kolejkę górską i zbadać, co się dzieje. Niestety nie wymyślili żadnego wyjaśnienia. Sansei Technologies, firma, która wyprodukowała pojazd, przeprosiła kontuzjowanych klientów, ale też nie potrafiła wyjaśnić, co było przyczyną kontuzji.

Czytaj: Najlepsze parki rozrywki w Europie według TripAdvisor

Facebook

Naoya Miyasato, profesor architektury z Uniwersytetu Nihon, który bada projekty kolejek górskich, powiedział niedawno VICE News, że urazy kości spowodowane przez przejażdżki kolejką górską były niespotykane do grudnia zeszłego roku, ponieważ „projekty kolejek górskich muszą spełniać standardy zatwierdzone przez rząd”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż Miyasato również nie mógł odpowiedzieć na zagadkę, spekulował, że urazy kości mogą mieć coś wspólnego z gwałtownym przyspieszeniem kolejki górskiej, które w szczytowym momencie jest ponad trzykrotnie większe niż siła grawitacji i jest porównywalne z siłą G doświadczaną przez astronautów podczas startów rakiet. Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego te same siły nie spowodowały obrażeń przed grudniem zeszłego roku.

Facebook

Druga teoria profesora głosi, że pozycje ochotników podczas jazdy mogą być również odpowiedzialne za ich kontuzje. Do-Dodonpa wymaga od klientów oparcia się o siedzenie i noszenia pasów naramiennych, pozostawiając jak najmniej miejsca między plecami a oparciem. Według japońskiej gazety Mainichi Shimbun, jedna z kontuzjowanych osób przyznała, że mogła pochylać się do przodu podczas jazdy.

„Jeśli nie wykryli żadnych poważnych obaw związanych z jazdą, może to być sposób, w jaki ludzie siedzieli. Ale jeśli dana osoba siedziała nieprawidłowo, powiedzmy z odstępem między plecami a siedzeniem, obowiązkiem pracowników parku jest sprawdzenie pozycji siedzącej” – powiedział Naoya Miyasato.

Czytaj: Ktoś stracił iPhone podczas jazdy kolejką górską, a ten facet go złapał!

Facebook

Podczas wstępnego badania nie znaleziono żadnych problemów technicznych, ale do czasu zakończenia badania najszybciej przyspieszająca kolejka górska na świecie pozostanie zamknięta.

Co ciekawe, statystyki Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Rozrywki i Atrakcji pokazują, że szansa doznania poważnej kontuzji podczas jazdy kolejką górską wynosi około 1 na 15,5 miliona.