Zapierające dech w piersiach mosty

0
707

Mosty to jedne z największych arcydzieł inżynierii i najbardziej skomplikowane struktury w historii ludzkości.

Mosty stanowią ważną część infrastruktury na całym świecie, często są też uznawane za punkty orientacyjne. Niektóre, tak jak Tower Bridge czy Golden Gate Bridge, stały się nawet symbolami miast, w których się znajdują.

Nie tylko mosty

W wielu miejscach na świecie zastosowanie mostów wyszło poza pierwotny zamysł. To już nie tylko kładki łączące ze sobą dwa brzegi, ale również punkty widokowe oraz bazy do uprawiania sportów ekstremalnych, takich jak wspinaczka czy skoki na bungee.

Zobaczcie najciekawsze mosty świata:

1. NEW RIVER GORGE BRIDGE, STANY ZJEDNOCZONE

© Ryan Stanton

New River Gorge Bridge- most łukowy znajdujący się w miejscowości Fayetteville w stanie Wirginia Zachodnia. Most został zbudowany ze stali i betonu w latach 1974-1978. 

2. GATESHEAD MILLENNIUM BRIDGE, WIELKA BRYTANIA

© Patrick Down

Gateshead Millennium Bridge to przechylny most dla pieszych i rowerzystów rozciągający się nad rzeką Tyne w północno-wschodniej Anglii

3. MOST VERRAZANO—NARROWS, STANY ZJEDNOCZONE

© Metropolitan Transportation Authority/Patrick Cashin

Most Verrazano-Narrows – dwupoziomowy most wiszący w Stanach Zjednoczonych, łączący dwie dzielnice nowojorskie: Staten Island i Brooklyn, oddzielone cieśniną The Narrows. 

4. MOST INFINITY, WIELKA BRYTANIA

© Darren Price

Ten most dla pieszych i rowerzystów posiada asymetryczne łuki. Jest laureatem wielu nagród za swój wygląd, w dziedzinie inżynierii i eko-świadomości.

5. MOST WUSHAN YANGTZE, CHINY

© Glabb/wikimedia

Most na rzece Jangcy Wushan to most łukowy, który prowadzi drogę wojewódzką S301 przez rzekę Jangcy w pobliżu Wushan, Chongqing, Chiny. Ukończony w 2005 r. łuk o wysokości 130 metrów rozciąga się na 460 metrów, co plasuje go w pierwszej dziesiątce najdłuższych mostów łukowych na świecie.

6. MOST SIDU, CHINY

© Glabb/wikimedia

Most Sidu jest mostem wiszącym o długości 1 222 m, który przecina dolinę rzeki Sidu w pobliżu Yesanguan.

Czytaj: Malowniczy most w Chinach tworzy spokojnie symetryczne odbicie w wodzie

7. WIADUKT LANDWASSER, SZWAJCARIA

© Kabelleger/David Gubler

Wiadukt Landwasser – wiadukt kolejowy nad rzeką Landwasser w Alpach, w kantonie Gryzonia, w Szwajcarii. Wysokość wiaduktu wynosi 65 metrów, a długość 136 metrów.

8. SERRERIA BRIDGE, HISZPANIA

© Diego Delso

Most Assut de l’Or to biały jednopylonowy most wantowy w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji w Hiszpanii, zaprojektowany przez walenckiego architekta i inżyniera budownictwa Santiago Calatrava i ukończony w grudniu 2008 roku.

9. YOKOHAMA BAY BRIDGE, JAPONIA

© skyseeker

Most wantowy o długości 860 m, znajdujący się w Jokohamie. Został otwarty 27 września 1989 roku, łączy brzegi Zatoki Tokijskiej. Najdłuższe z przęseł ma długość 460 m. Przejazd mostem jest płatny – opłata wynosi 600 jenów.

10. BIXBY CREEK BRIDGE, STANY ZJEDNOCZONE

© reverie_rambler

Bixby Creek Bridge, znany również jako Bixby Canyon Bridge, na wybrzeżu Big Sur w Kalifornii, jest jednym z najczęściej fotografowanych mostów w Kalifornii ze względu na jego estetyczny wygląd, „pełną wdzięku architekturę i wspaniałą scenerię”.

11. WIADUKT MILLAU, FRANCJA

© Gilbert Sopakuwa

wiadukt w ciągu autostrady A75 nad doliną rzeki Tarn w południowej Francji, w pobliżu miasta Millau.

12. GOLDEN GATE BRIDGE, STANY ZJEDNOCZONE

© Mike Johnston

Golden Gate Bridge – most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937. Golden Gate Bridge jest ważnym węzłem komunikacyjnym i celem wycieczek turystycznych. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 mln samochodów i liczba ta wzrasta.

13. MOST OCTÁVIO FRIAS DE OLIVEIRA, BRAZYLIA

© Marcos Leal

Ponte Octávio Frias de Oliveira – most wantowy w São Paulo, w Brazylii, na rzece Pinheiros o długości 1600 m i wysokości 138 m. Zbudowany w latach 2005-2008. Oficjalne otwarcie miało miejsce 10 maja 2008 roku. Most wykonano w technologii betonu sprężonego.

14. WIADUKT CIZE—BOLOZON, FRANCJA

© Kabelleger/David Gubler

Wiadukt Cize – Bolozon jest kombinowanym wiaduktem kolejowym i samochodowym przecinającym wąwóz Ain we Francji, łączącym gminy Cize i Bolozon w departamencie Ain. 

Blue link: https://www.tbgtechco.com

15. BEIPAN RIVER GUANXING HIGHWAY BRIDGE, CHINY

© Glabb/wikimedia

Beipan River Guanxing Highway Bridge to most wiszący o wysokości 366 metrów na autostradzie Guanxing w pobliżu miasta Xingbei w Chinach. Most ma rozpiętość 388 metrów. Kiedy został otwarty w 2003 roku, był najwyższym mostem na świecie.

16. FORTH BRIDGE, SZKOCJA

© Dave Conner

Forth Bridge – most kolejowy nad zatoką Firth of Forth, łączący Edynburg z hrabstwem Fife.

17. MOST MARGARET HUNT HILL, STANY ZJEDNOCZONE

© Brett Chisum

Margaret Hunt Hill Bridge to most w Dallas w Teksasie, który rozciąga się na rzece Trinity. Most nosi imię Margaret Hunt Hill, dziedziczki i filantropki. 

18. MOST NAD SUNDEM, DANIA I SZWECJA

© Håkan Dahlström

Wantowy most drogowo-kolejowy o długości 7845 m, przebiegający nad cieśniną Sund, łączący stolicę Danii – Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Drugi co do długości most na świecie łączący dwa państwa.

19. MOST ROSYJSKI, ROSJA

© Vadim Skorobogatko

Most Rosyjski – żelbetowy most wantowy nad Wschodnim Bosforem, łączący miasto Władywostok z Wyspą Rosyjską, w Rosji.

20. PONT DE NORMANDIE, FRANCJA

© Luc Mercelis

Pont de Normandie – most wantowy w północnej Francji, rozpięty nad bagnistymi rozlewiskami Sekwany. Został on oddany do użytku w styczniu 1995 roku i połączył dwa miasta – Honfleur i Hawr.

21. MOST GARHI DUPATTA, PAKISTAN

© worldation.com

22. MOST PRZEZ ZATOKĘ HANGZHOU, CHINY

© flickr

Częściowo podwieszany most zbudowany nad zatoką Hangzhou na wschodnim wybrzeżu Chin. Łączy Jiaxing z miastem Cixi w aglomeracji Ningbo.

23. MOST BOSFORSKI W STAMBULE, TURCJA

© pinterest

Most Bosforski – most drogowy nad cieśniną Bosfor w Turcji, oddany do użytku w 1973 r., łączący dzielnice Stambułu: Ortaköy w Europie z Beylerbeyi w Azji.

24. MOST ROYAL GORGE , KOLORADO, USA

© colorado.com

Most Royal Gorge nad rzeką Arkansas zbudowany w 1929 roku to duża atrakcja tego regionu. Aż trudno uwierzyć, że budowa mostu trwała tylko 6 miesięcy. Od samego początku było wiadomo, że most ten nie jest budowany dla celów transportowych, ale jako … atrakcja turystyczna. I tak się stalo, bo co roku duża ilość turystów odwiedza to miejsce. Aż do roku 2001, był on najwyższym mostem na świecie.

25. MOST ALAMILLO, SEWILLA, HISZPANIA

© flickr

Puente del Alamillo – most podwieszany w Sewilli rozpięty nad rzeką Gwadalkiwir. Zbudowany został przez hiszpańskiego inżyniera i architekta Santiaga Calatravę. Budowa mostu rozpoczęła się w roku 1989, a zakończona została w roku 1992.

26. MOST JUSCELINO KUBITSCHEK, BRAZYLIA

© Amazing Bridges

Ponte Juscelino Kubitschek – stalowo-betonowy most łukowy w Brasílii zbudowany w latach 2000-2002, jako część przeprawy przez jezioro Paranoá położone w stolicy Brazylii.

27. MOST LUPU, SZANGHAJ, CHINY

© Amazing Bridges

Drugi co do wielkości most łukowy na świecie, znajdujący się w Szanghaju, w Chinach.

28. MOST PAVILION, SARAGOSSA, HISZPANIA

© Amazing Bridges

Most nad rzeką Ebro w Saragossie, Hiszpania.

29. MOST OCTAVIO FRIAS DE OLIVEIRA – SAO PAULO, BRAZYLIA

© Amazing Bridges

Ponte Octávio Frias de Oliveira – most wantowy w São Paulo, w Brazylii, na rzece Pinheiros o długości 1600 m i wysokości 138 m. Zbudowany w latach 2005-2008. 

30. MOST AKASHI KAIKYO, JAPONIA

© wikipedia

Most Akashi Kaikyō – most wiszący przebiegający od miasta Kōbe na wyspie Honsiu aż do wyspy Awaji znajdującej się na terenie Morza Wewnętrznego. Most ten stanowi część autostrady krajowej numer 28.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję