Zapomnij o botoksie… regularne, energiczne spacery sprawiają, że w średnim wieku wyglądasz oraz czujesz się o 16 lat młodziej, mówią eksperci.
Naukowcy twierdzą, że energiczny marsz może sprawić, że w wieku średnim poczujesz się o 16 lat młodszy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester, którzy badali geny 400 000 Brytyjczyków, odkryli wyraźny związek między szybszym chodzeniem a obniżonym wiekiem biologicznym.
Szybsi uczestnicy – zdefiniowani jako ci, którzy szli szybciej niż 6,4 km na godzinę – mieli dłuższe telomery, które są „czapkami” na końcu każdego chromosomu.
Zawierają powtarzające się sekwencje DNA, które chronią chromosom przed uszkodzeniem.
Za każdym razem, gdy komórka się dzieli, telomery stają się krótsze – aż do momentu, w którym stają się tak krótkie, że komórka nie może się już dzielić.
Naukowcy postrzegają długość telomerów jako wyznacznik wieku biologicznego, niezależny od tego, kiedy ktoś się urodził, i powiązany z szeregiem objawów, które kojarzymy ze starzeniem się, takich jak słabość.
Na podstawie wyników naukowcy szacują, że całe życie energicznego marszu może skrócić biologiczny wiek jednostki nawet o 16 lat.
Czytaj: Wystarczy 15 minut, aby poprawić nastrój, obniżyć ciśnienie krwi i zwiększyć wydajność mózgu

Profesor Tom Yates, ekspert ds. aktywności fizycznej i starszy autor badania, powiedział, że poprzednie badania wykazały, że tempo chodzenia jest „bardzo silnym predyktorem” stanu zdrowia.
Nowe odkrycia potwierdzają, że przyjęcie szybkiego tempa marszu „w rzeczywistości powoduje lepsze zdrowie” i „prawdopodobnie doprowadzi do młodszego wieku biologicznego” – powiedział.
Korzyści płynące z chodzenia zostały udokumentowane w dziesiątkach badań.
Eksperci uważają, że szybsze chodzenie jest wskaźnikiem lepszego zdrowia mięśniowo-szkieletowego, sprawności serca i płuc, poziomu aktywności, motywacji i zdrowia psychicznego.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Leiceister przebadał 405 981 Brytyjczyków, średnio w wieku 57 lat, włączonych do brytyjskiego Biobanku — bazy danych pacjentów monitorowanych przez 10 lat i zawierającej dane genomowe.
Około połowa uczestników (212 303) sama zgłosiła średnie tempo chodzenia, które jest klasyfikowane jako 3,8 do 6,4 km na godzinę.
Jeden na 15 (26 835) zgłosił powolne tempo marszu (mniej niż 3,8 km na godzinę), podczas gdy czterech na 10 (166 843) stwierdziło, że chodzi energicznie (ponad 6,5 km na godzinę).
Naukowcy zebrali również dodatkowe dane od około 100 000 uczestników, którzy przez tydzień nosili na nadgarstkach urządzenia śledzące aktywność przez 24 godziny na dobę.
Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Communications Biology, pokazują, że szybsze chodzenie, niezależnie od tego, jak dużo się ćwiczyło, miało dłuższy telomer.
Naukowcy nie rozumieją w pełni związku między długością telomerów a chorobą.
Uważa się jednak, że nagromadzenie tych komórek przyczynia się do osłabienia i chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba wieńcowa i rak.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Dlatego naukowcy uważają, że długość telomerów — naukowo znana jako długość telomerów leukocytów (LTL) — jest „silnym markerem” wieku biologicznego, niezależnie od tego, kiedy dana osoba się urodziła.
Zespół stwierdził, że różnica w LTL między szybkimi i wolnymi spacerowiczami jest „równoważna 16-letniej różnicy związanej z wiekiem”.

Dr Paddy Dempsey, fizjolog i główny autor badania, powiedział, że odkrycia sugerują, że ci, którzy zwykle wolniej chodzą, są bardziej narażeni na choroby przewlekłe lub niezdrowe starzenie się.
Czytaj: 12 niecodziennych wież z całego świata. Jest jedna z Polski
Oprócz zwiększenia ogólnego chodzenia w celu poprawy zdrowia, ludzie powinni również dążyć do zwiększenia liczby kroków, które mogą wykonać w danym czasie, powiedział.
Dr Yates powiedział: „Chociaż wcześniej wykazaliśmy, że tempo chodu jest bardzo silnym predyktorem stanu zdrowia, nie byliśmy w stanie potwierdzić, że przyjęcie szybkiego tempa marszu faktycznie poprawia stan zdrowia”.
„W tym badaniu wykorzystaliśmy informacje zawarte w profilu genetycznym ludzi, aby wykazać, że szybsze tempo chodzenia rzeczywiście prawdopodobnie doprowadzi do młodszego wieku biologicznego mierzonego za pomocą telomerów.”
Zespół z uniwersytetu wykorzystał wcześniej dane z brytyjskiego Biobanku, aby wykazać, że zaledwie 10 minut energicznego marszu dziennie wiąże się z dłuższą oczekiwaną długością życia.
Odkryli również, że osoby energicznie chodzące mają do 20 lat dłuższą oczekiwaną długość życia w porównaniu do osób wolno chodzących.