Zaskakujące korzyści zdrowotne wiosennych porządków

0
386
Zdjęcie: pl.freepik.com

Wiosna to pora odnowionego życia, słońca i obfitych kolorów. Ludzie lubią kwitnące kwiaty wszelkiego rodzaju, drzewa w pełnej zieleni i nowe początki. To także sezon, który kojarzymy ze sprzątaniem – pewnie słyszałaś nie raz termin „wiosenne porządki”.

Wiosenne porządki pomagają posprzątać bałagan, w którym możemy być, i pomóc nam doświadczyć naszych domów w całej ich jasności!

Czas na sprzątanie

Jeśli nie poświęcasz regularnie czasu na sprzątanie swojej przestrzeni, bałagan w domu może stać się częścią codziennego życia. Możesz robić absolutne minimum i nie patrzeć na te szafy i półki, które są poza zasięgiem wzroku i umysłu. Możesz być jednak zaskoczona, że czystość i porządek odgrywają dużą rolę w Twoim zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Czytaj: Masz dzień złego zdrowia psychicznego? Posprzątaj, aby poczuć się lepiej

Pozbądź się bałaganu dla większego skupienia i ruchu

Zacznijmy od rzeczy oczywistych: porządkowanie i sprzątanie zwalnia miejsce. Więcej przestrzeni oznacza więcej miejsca do poruszania się. Ten ruch przekłada się następnie na większą swobodę w wykonywaniu codziennych czynności, a nawet na odświeżenie przestrzeni czymś nowym.

Co więcej, jeśli jesteś jedną z wielu osób, które spędziły ten rok pracując w domu, powinieneś rozważyć oczyszczenie swojego miejsca pracy. Czysta przestrzeń do pracy pozwala czuć się spokojniej podczas pracy i minimalizuje czynniki rozpraszające.

Pixabay

Zmniejsz liczbę wypadków

Swoboda poruszania się oznacza również mniejsze szanse na kontuzje w domu. Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale stosy ubrań, butów i czegokolwiek innego, co nie znajduje się na swoim miejscu, może być przyczyną siniaków, potknięć lub w rzadkich, ale możliwych przypadkach, poważnych obrażeń. Poświęcenie czasu na wiosenne porządki i usunięcie niechcianych przedmiotów zapewni więcej miejsca do poruszania się i mniejsze zagrożenie dla siebie.

Czytaj: Nowa atrakcja w Centrum Szyfrów Enigma!

Sprzątając, zadbasz też o swoje zdrowie

Dokładne sprzątanie domu czyni cuda dla organizmu, szczególnie dla osób cierpiących na tymczasowe lub trwałe problemy z oddychaniem. Możesz być zaskoczona, jak dużo kurzu gromadzi się z biegiem czasu, zwłaszcza na powierzchniach i za meblami.

Jeśli cierpisz na astmę, alergię lub katar sienny, szczególnie ważne jest, aby odkurzać i sprzątać. Wiosna to czas, w którym w grę wchodzą pyłki i inne alergeny, dlatego jeszcze ważniejsze jest porządne sprzątanie i wycieranie domu, aby ograniczyć wszelkie niepożądane reakcje.

Jeśli masz zwierzęta, które swobodnie wędrują po Twoim domu, sierść zwierząt może również powodować alergie. Powinnaś być bardziej nastawiona na sprzątanie i odkurzanie ze zwierzętami domowymi, a jeśli dużo kichasz i nie wiesz dlaczego, przyczyną mogą być zwierzęta domowe. Upewnij się, że wszystkie ich rzeczy, takie jak pościel czy zabawki zostały wyczyszczone podczas wiosennych porządków.

pl.freepik.com

Prowadź bardziej aktywny tryb życia

Oprócz łagodzenia sezonowych alergii, wiosenne sprzątanie może być również sposobem na zwiększenie ruchu w ciągu dnia. Może nie są to intensywne ćwiczenia, które zbudują ci mięśnie, ale odkurzając cały dom na pewno się trochę napocisz. To rodzaj aktywności fizycznej, która rozgrzewa, podnosząc poziom energii. Dobrze jest popracować w domu.

Czystość w domu może też służyć jako inspiracja do zdrowszego odżywiania i ćwiczeń. Badania wykazały, że czyste środowisko wpływa na dietę ludzi. Jeśli mieszkasz w czystym domu, możesz być bardziej zmotywowana do spożywania bardziej pożywnego jedzenia i brania udziału w jakiejś formie ćwiczeń fizycznych.

Popraw zdrowie psychiczne

Wreszcie, co najważniejsze, wiosenne porządki w domu mogą pomóc w poprawie zdrowia psychicznego. Badania wykazały, że bałagan, roztocza, pleśń i inne oznaki bałaganu w domu prowadzą do wielu stresorów psychologicznych.

Czytaj: Psychologowie twierdzą, że bałagan wywołuje stres i niepokój

Te stresory, jeśli nie zostaną rozwiązane, mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym. Objawy mogą obejmować między innymi narastanie stresu, obniżony nastrój, osłabiony układ odpornościowy i zakłócony sen.

Wykonywanie porządnego wiosennego sprzątania domu może zdziałać cuda dla zdrowia psychicznego i jasności umysłu. Uporządkowana i zorganizowana przestrzeń może prowadzić do uczucia mniejszego stresu i wyraźniejszego koncentrowania się na zadaniach. Możesz również czuć się szczęśliwsza i bardziej spełniona dzięki sprzątaniu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

pl.freepik.com

Wiosenne porządki to same korzyści dla Twojego zdrowia

Teraz rozumiesz, że zdrowie i dobre samopoczucie mają bezpośredni związek ze sprzątaniem, niezależnie od tego, czy są to małe cotygodniowe czynności, czy duże wiosenne porządki. Jest to forma samoopieki, o której eksperci twierdzą, że nie wolno jej przeoczyć. W dzisiejszym świecie każda osoba w domu z pewnością może zadbać o siebie i o porządek wokół siebie.

Możesz zacząć od domu i nie musisz być do tego Perfekcyjną Panią Domu. Zrób to, co musisz, aby stworzyć czystą i tętniącą życiem przestrzeń, która zapewni Ci spokój ducha oraz zapewni Ci zdrowie i szczęście.