Zatruwanie drzew w celu stworzenia najdroższego drewna na świecie

0
311

Terapia dożylna zwykle kojarzy się z leczeniem chorób, ale jeśli chodzi o tworzenie najdroższego drewna na świecie, kroplówki dożylne są sposobem na dostarczanie trucizny.

Mniej więcej tydzień temu kilka zdjęć przedstawiających duże kroplówki wypełnione podejrzanie wyglądającym płynem zwisającym z drzew stało się popularne w chińskich mediach społecznościowych, wywołując różnego rodzaju reakcje ludzi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niektórzy zastanawiali się, czy była to instalacja artystyczna mająca na celu podniesienie świadomości na temat szalejącego wylesiania na skalę światową, czy też zanieczyszczenia spowodowanego przez człowieka zabijającego życie roślin, podczas gdy inni byli przekonani, że jest to prawdziwa metoda leczenia mająca na celu uchronienie drzew przed grzybami lub innymi pasożytami. Byli nawet tacy, którzy mówili, że to wandalizm, że worki są wypełnione ludzkim moczem. Wszystkie te teorie okazały się błędne.

Czytaj: El Valle de Anton w Panamie – Dolina Kwadratowych Drzew

Zdjęcie: Facebook

Pierwotnie opublikowane na grupie Facebook „Road Observation Academy” dwa zdjęcia przedstawiały dziesiątki dużych worków z kroplówkami zwisającymi z gałęzi drzew z zielonymi rurkami z dużymi igłami, które wbijały się w pnie drzew. Okazuje się jednak, że płyn znajdujący się w kroplówkach to nie lekarstwo, ale trucizna, której celem jest aktywacja mechanizmu samoobrony drzewa i stworzenie w ten sposób najdroższego drewna na świecie.

Czytaj: Wizyta w portugalskiej winnicy? Zamieszkaj w beczce do wina!

Zdjęcie: Facebook

Od setek lat ludzie wiedzieli, że aquilaria wytwarza drewno agarowe tylko w odpowiedzi na rodzaj stresu, ale dopiero niedawno zidentyfikowano je jako „phialophora parasitica”, rodzaj pleśni. W pewnym momencie dowiedzieliśmy się również, że możemy sztucznie infekować drzewa aquilarii tym pasożytem, aby stymulować produkcję cennej żywicy, a obecnie plantacje agaru znajdują się w całej Azji, od Indonezji po Myanmar i Wietnam.

Chociaż drewno agarowe z plantacji nie jest tak drogie jak agar dziki, które może mieć setki lat, nadal jest uważane za jeden z najdroższych materiałów na świecie.