Zdjęcia opuszczonego miasta Prypeć, 30 lat po katastrofie w Czarnobylu

0
872

Prypeć to opuszczone miasto na północy Ukrainy, w pobliżu granicy z Białorusią. Miasto duchów zostało nazwane na cześć pobliskiej rzeki Prypeć. Miasto zostało ewakuowane po wybuchu pobliskiej elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Miasto zostało założone 4 lutego 1970 roku jako miasto nuklearne w Związku Radzieckim. Mieściło ono pracowników pobliskiej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Prypeć został oficjalnie ogłoszony miastem w 1979 r. W 1985 r. miasto liczyło 49360 mieszkańców.

Średni wiek w mieście Prypeć wynosił około 26 lat. Było tam 15 przedszkoli i szkół podstawowych dla 4980 dzieci oraz 5 szkół średnich dla 6786 uczniów. Było 25 sklepów i centrów handlowych; 27 kawiarni, stołówek i restauracji, które łącznie mogły obsługiwać do 5535 klientów jednocześnie. Było również 10 magazynów, które mogły pomieścić 4430 ton towarów.

Czytaj: Najbardziej przerażające opuszczone miejsca na ziemi

26 kwietnia 1986 r. katastrofa w Czarnobylu była najgorszym wypadkiem w elektrowni jądrowej w historii. Ludzie z Prypeć nie zostali natychmiast ewakuowani. Mieszkańcy miasteczka we wczesnych godzinach rannych, o godzinie 01:23 czasu lokalnego, zajmowali się zwykłymi sprawami, zupełnie nieświadomi tego, co się właśnie wydarzyło.

Już w ciągu kilku godzin od wybuchu zachorowało kilkadziesiąt osób. Później ludzie zgłaszali silny ból głowy i metaliczny smak w ustach, a także niekontrolowane napady kaszlu i wymiotów.

Ponieważ elektrownia była prowadzona przez władze w Moskwie, rząd Ukrainy nie otrzymał natychmiastowej informacji o wypadku. 27 kwietnia do godziny 11:00 do miasta Prypeć przyjechały autobusy, aby rozpocząć ewakuację ludzi. Aby przyspieszyć ewakuację, mieszkańcom powiedziano, aby przynieśli tylko to, co było konieczne, i że pozostaną ewakuowani przez około trzy dni. W rezultacie większość rzeczy osobistych pozostało w domach i jest tam do dziś.

Sławutycz

Od 1986 r. do 1988 r. miasto Sławutycz powstało w zamian za Prypeć. Sławotycz zostało specjalnie zbudowane dla ewakuowanego personelu elektrowni. Dziś jest to drugie co do wielkości miasto dla pracowników elektrowni i naukowców w rosyjskiej Rzeczypospolitej.

Chociaż Prypeć znajduje się w okręgu administracyjnym Rejonu Ivankiv, opuszczona gmina jest teraz częścią większej prowincji Kijów i jest administrowana bezpośrednio z Kijowa. Prypeć jest również nadzorowany przez ukraińskie Ministerstwo ds. Zagrożeń, które zarządza działaniami w całej Strefie Wykluczenia w Czarnobylu.

Poniżej zdjęcia ze Strefy Wykluczenia z 2014 i 2015 roku.

urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex
urbex

Czytaj: Czarnobyl – miasto, które zasnęło.