Zdrowe nawyki snu obniżają ryzyko niewydolności serca o 42%

0
489
Problemy ze snem mogą odgrywać rolę w rozwoju niewydolności serca. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dorośli z najzdrowszymi nawykami snu – czyli ci, którzy rano wstają, śpią 7-8 godzin dziennie bez częstej bezsenności – doświadczyli 42% zmniejszenia ryzyka niewydolności serca w porównaniu z osobami z niezdrowym wzorcem snu.

Nowe wyniki badań opublikowane przez American Heart Association pojawiły się w czasopiśmie Circulation.

Niewydolność serca dotyka ponad 26 milionów ludzi, a pojawiające się dowody wskazują, że problemy ze snem mogą odgrywać rolę w rozwoju niewydolności serca.

To badanie obserwacyjne opisało zdrowe wzorce snu jako wczesne wstawanie rano, spanie 7-8 godzin dziennie i brak częstych bezsenności, brak chrapania lub brak nadmiernej senności w ciągu dnia.

Badanie obejmowało dane dotyczące 408 802 brytyjskich uczestników w wieku od 37 do 73 lat, którzy zostali rekrutowani w latach 2006–2010. Częstość występowania niewydolności serca gromadzono do 2019 r., a naukowcy odnotowali 5 221 przypadków niewydolności serca w okresie obserwacji, którego mediana wynosiła 10 lat.

Czytaj: Neurolog stworzył listę najradośniejszych piosenek

Po zebraniu danych za pomocą kwestionariuszy, naukowcy przeanalizowali jakość snu i ogólne wzorce snu, z tym, czy uczestnik prowadził nocne życie i czy przypadkowo zasypiał w ciągu dnia.

„Wynik zdrowego snu, który stworzyliśmy, był oparty na ocenie tych pięciu zachowań związanych ze snem” – powiedział dr Lu Qi, autor, korespondent i profesor epidemiologii oraz dyrektor Centrum Badań nad Otyłością na Uniwersytecie Tulane w Nowym Orleanie. „Nasze odkrycia podkreślają znaczenie poprawy ogólnych wzorców snu, aby pomóc w zapobieganiu niewydolności serca”.

Po dostosowaniu się do cukrzycy, nadciśnienia, stosowania leków, wariacji genetycznych i innych współzmiennych, uczestnicy z najzdrowszym wzorcem snu mieli 42% zmniejszenie ryzyka niewydolności serca w porównaniu z osobami z niezdrowym schematem snu.

Stwierdzili również, że ryzyko niewydolności serca było:

  • 8% niższe u rannych ptaszków;
  • 12% niższe u osób, które spały od 7 do 8 godzin dziennie;
  • 17% niższe u osób, które nie miały częstej bezsenności;
  • 34% niższe u osób, które nie zgłaszają senności w ciągu dnia.

Naukowcy zauważyli, że inne niezmierzone lub nieznane korekty również mogły wpłynąć na wyniki, ale mocne strony badania obejmują nowość, perspektywiczny projekt badania i dużą wielkość próby.

Czytaj: Kraków: na terenie AGH powstało wyjątkowe osiedle dla jeży

johannesfloe.com – Art to remember