Zdrowy styl życia może znacznie zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera

0
286

Łączenie bardziej zdrowych zachowań związanych ze stylem życia wiązało się ze znacznie niższym ryzykiem choroby Alzheimera w badaniu, które obejmowało dane od prawie 3000 uczestników badania.

Stwierdzono, że osoby, które przestrzegały czterech lub wszystkich z pięciu określonych zdrowych zachowań, mają o 60% niższe ryzyko choroby Alzheimera.

Zachowania obejmowały aktywność fizyczną, niepalenie tytoniu, spożywanie alkoholu od lekkiego do umiarkowanego, dietę wysokiej jakości i czynności poznawcze. Badania, finansowane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się (NIA), będące częścią Narodowego Instytutu Zdrowia, zostały opublikowane w internetowym wydaniu Neurology, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii.

„To badanie obserwacyjne dostarcza więcej dowodów na to, jak kombinacja modyfikowalnych zachowań może łagodzić ryzyko choroby Alzheimera” – powiedział dyrektor NIA Richard J. Hodes.

„Odkrycia wzmacniają związek między zdrowymi zachowaniami a niższym ryzykiem i stanowią podstawę do kontrolowanego badania klinicznego w celu bezpośredniego przetestowania zdolności interwencji spowalniających lub zapobiegających rozwojowi choroby Alzheimera” – dodał Hodes.

Czytaj: Choroba Alzheimera: nie ignoruj ​​tych wczesnych objawów choroby neurodegeneracyjnej

Zespół badawczy dokonał przeglądu danych z dwóch populacji objętych badaniem finansowanym przez NIA: Chicago Health and Aging Project (CHAP) oraz Memory and Aging Project (MAP). Wybrali uczestników, którzy mieli dostępne dane na temat ich diety, czynników stylu życia, genetyki i ocen klinicznych choroby Alzheimera. Powstała pula danych obejmowała 1845 uczestników z CHAP i 920 z MAP.

Badacze ocenili każdego uczestnika na podstawie pięciu czynników zdrowego stylu życia, z których wszystkie mają ważne korzyści zdrowotne:

  • Co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej lub intensywnej intensywności — aktywność fizyczna jest ważną częścią zdrowego starzenia się.
  • Niepalenie — ustalone badania potwierdziły, że nawet u osób w wieku 60 lat lub starszych, które palą od dziesięcioleci, rzucenie palenia poprawi stan zdrowia.
  • Spożywanie alkoholu od niewielkiego do umiarkowanego — ograniczenie spożycia alkoholu może pomóc w poprawie funkcji poznawczych.
  • Wysokiej jakości śródziemnomorska dieta DASH, która łączy dietę śródziemnomorską i dietetyczne podejście do powstrzymania nadciśnienia (DASH) — dieta koncentruje się na produktach roślinnych powiązanych z zapobieganiem demencji.
  • Zaangażowanie w czynności poznawcze późnego życia — zaangażowanie intelektualne poprzez utrzymywanie aktywności umysłu może przynieść korzyści mózgowi.

Zespół badawczy porównał następnie wyniki z wynikami diagnozy klinicznej choroby Alzheimera u uczestników CHAP i MAP. Główny autor artykułu, dr Klodian Dhana podkreślił, że połączenie czynników zdrowego stylu życia jest kluczowe. Napisał, że w porównaniu z uczestnikami bez lub z jednym czynnikiem zdrowego stylu życia, ryzyko zachorowania na Alzheimera było o 37% niższe u osób z dwoma do trzech czynników i 60% niższe u osób z czterema do pięciu czynnikami zdrowego stylu życia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„To badanie populacyjne pomaga nakreślić obraz tego, jak wiele czynników odgrywa rolę w ryzyku choroby Alzheimera” – powiedział dr Dallas Anderson, dyrektor w NIA. „Nie jest to wyraźny wynik przyczynowo-skutkowy, ale mocne odkrycie ze względu na podwójne zestawy danych i kombinację modyfikowalnych czynników stylu życia, które wydają się prowadzić do zmniejszenia ryzyka”.

W przeglądzie badań i raporcie z 2017 r. zleconym przez NIA stwierdzono, że dowody na czynniki związane ze stylem życia, takie jak zwiększona aktywność fizyczna, wraz z zarządzaniem ciśnieniem krwi i treningiem poznawczym, są „zachęcające, choć niejednoznaczne” do zapobiegania chorobie Alzheimera. Od tego czasu pojawiło się więcej badań, takich jak próba SPRINT MIND, która sugeruje, że intensywna kontrola ciśnienia krwi może spowolnić uszkodzenia mózgu związane z wiekiem, i rozpoczęto nowe badania.

Czytaj: Kraków inwestuje w kolejne elektrobusy

NIA finansuje obecnie ponad 230 aktywnych badań klinicznych dotyczących choroby Alzheimera i powiązanych demencji. Spośród nich ponad 100 to interwencje nie-lekowe, takie jak ćwiczenia, dieta, trening poznawczy, sen lub terapie skojarzone. Osoby zainteresowane udziałem w badaniach klinicznych mogą znaleźć więcej informacji na stronie NIA.