Zebrano 14 miliardów dolarów na Wielki Zielony Mur

0
615

Wysiłki zmierzające do ukończenia Wielkiego Zielonego Muru w Afryce, który będzie powstrzymywał pustynnienie wiosek w pobliżu Sahary, przyniosły w tym miesiącu wielomiliardowe wsparcie – a narody mówią: „Merci!”

Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodnie i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 14 miliardów dolarów finansowania. 

Po szczycie, który odbył się wirtualnie w Paryżu 11 stycznia, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że przeznaczono 14 miliardów dolarów na dodatkowe fundusze w ciągu następnych dziesięciu lat.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, która pomogła zorganizować szczyt, to wsparcie finansowe „przyspieszy” wysiłki związane z Wielkim Zielonym Murem w celu przywrócenia zdegradowanych gruntów, stworzenia zielonych miejsc pracy i ochrony różnorodności biologicznej w regionie Sahelu i Sahary.

Wśród finansistów są rząd Francji, Bank Światowy i Afrykański Bank Rozwoju.

Czytaj: Park we Wrocławiu dostanie drugie życie! Będą fontanny, ścieżki i latarnie

Wielki Zielony Mur. Planowany przebieg. Źródło: Twitter

Sadząc masywną ścianę drzew na całym kontynencie, rozciągającą się na 5000 mil (8000 kilometrów), Wielki Zielony Mur nie tylko powstrzymuje pustynnienie wiosek, ale także powstrzymuje ubóstwo.

Zainicjowana w 2007 r. inicjatywa kierowana przez Afrykę pierwotnie obejmowała 11 krajów, sadząc i pielęgnując drzewa stanowiące eko-barierę wzdłuż południowego krańca Sahary, biegnącej od wybrzeża Atlantyku po Morze Czerwone.

W latach siedemdziesiątych region był niegdyś bujną oazą zieleni i liści, ale połączone siły wzrostu populacji, niezrównoważonego gospodarowania gruntami i zmiany klimatu przekształciły ten obszar w jałowy i zdegradowany obszar ziemi.

Do 2019 r. inicjatywa zwerbowała co najmniej dziewięć dodatkowych krajów do sadzenia odpornych na suszę drzew akacji na całej szerokości kontynentu. Do tego czasu mur był ukończony tylko w 15%, ale już niewiarygodnie wpłynął na kraje uczestniczące: w Nigerii przywrócono ponad 12 milionów akrów (5 milionów hektarów) zdegradowanej ziemi; w całym Senegalu posadzono 30 milionów akrów drzew odpornych na suszę; a w Etiopii przywrócono aż 37 milionów akrów ziemi, żeby wymienić tylko kilka z zaangażowanych państw.

Nowe finansowanie zapewnia 30% środków na rozwój potrzebny do ukończenia projektu do 2030 roku.

Czytaj: Ten domek na drzewie pozwala Ci spać pod gwiazdami w afrykańskim buszu

GreatGreenWall.org

„Wielki Zielony Mur jest inspirującym przykładem odbudowy ekosystemu w działaniu” – powiedziała Susan Gardner, dyrektor Działu Ekosystemów ONZ ds. Środowiska. „Szybko staje się zielonym korytarzem wzrostu, który przynosi inwestycje, zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe, tworzy miejsca pracy i sieje ziarna pokoju”.

Mohamed Cheikh El-Ghazouani, Prezydent Mauretanii i obecny przewodniczący Konferencji Szefów Państw i Rządów Panafrykańskiej Agencji Wielkiego Zielonego Muru, dopingował tę wiadomość.

„Uruchomienie tego dodatkowego finansowania poprzez innowacyjne podejście z pewnością przyczyni się do osiągnięcia celów Wielkiego Zielonego Muru do 2030 roku. Nastąpi odtworzenie 100 milionów hektarów [42 400 mil kwadratowych] zdegradowanego terenu i utworzenie 10 milionów zielonych miejsc pracy ”- powiedział Ghazouani.

Podejście to, wykorzystujące „Great Green Wall Accelerator” do zbierania funduszy, było odpowiedzią na nowe wyzwania związane z pandemią COVID-19, która wyczerpała zasoby w Afryce.

„W kontekście post-COVID, w którym kraje sahelińskie borykają się z budżetami i finansami, ten akcelerator pomoże spełnić wymagania finansowe i przyspieszy osiągnięcie swoich celów”, zauważa ONZ w oświadczeniu.

Wielki Zielony Mur. Planowany przebieg. Źródło: Twitter

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org