Zestresowany? Jak mówi badanie, zapach ukochanej osoby obniży stres

0
568
Zdjęcie: Getty Images

Każdy człowiek ma swój zapach. Wiadome jest, że zapach innej osoby może aktywować wspomnienia, wywoływać emocje i różne uczucia. Jednak nic nie wiadomo było o tym, czy i jak ludzkie zapachy wpływają na reakcje na stres – aż do tej pory.

Badacze z University of British Columbia ujawnili, że zapach ukochanej osoby (partnera lub partnerki) może pomóc obniżyć poziom stresu, podczas gdy zapach nieznajomej osoby ma odwrotny efekt i może podnieść poziom stresu.

W badaniu wzięło udział 96 losowo wybranych kobiet. Każda kobieta musiała powąchać jedno z trzech zapachów (zapach jej partnera, zapach nieznajomego i zapach neutralny) i poddano je testowi dotyczącego stresu społecznego w Trewirze.

Czytaj: Odkryj jak świąteczne zapachy wpływają na nasz nastrój!

Kobiety, które powąchały koszulę partnera, odczuwały mniej stresu przed i po teście. Kobiety, które powąchały koszulę nieznajomego mężczyzny, miały wyższy poziom kortyzolu.

„Wiele kobiet nosi koszulę swojego partnera lub śpi po stronie partnera, gdy go nie ma, jednak kobiety mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, dlaczego tak właśnie się zachowują. Podobna sytuacja wygląda w przypadku mężczyzn. Oni także śpią na poduszce swojej partnerki, gdy jej nie ma w domu na noc” – powiedziała Marlise Hofer, autorka badań i absolwentka wydziału UBC z psychologii.

„Nasze odkrycia sugerują, że sam zapach partnera, nawet gdy nie ma go fizycznie obok, może być potężnym narzędziem pomagającym zmniejszyć stres”.

Frances Chen, starsza autorka badania i asystentka profesora na wykładzie psychologii UBC, powiedziała, że odkrycie to może mieć praktyczne korzyści, aby pomóc ludziom poradzić sobie w stresujących sytuacjach, gdy są z dala od bliskich.

„Wraz z globalizacją ludzie coraz częściej podróżują służbowo i przeprowadzają się do nowych miast” – powiedziała Chen. „Nasze badania sugerują, że coś tak prostego, jak zabranie koszuli, którą nosił Twój ukochany mężczyzna, może pomóc obniżyć poziom stresu, gdy jesteś daleko od domu”.

Czytaj: Pizzerie, food trucki czy kebaby – co najczęściej jedzą Polacy?