W drugiej połowie XIX wieku Isaac Newton napisał pracę Podstawy matematyczne filozofii przyrody, w której postawił tezę, że ruch obrotowy ziemi nie Ziemi nie jest stały i jednostajny.
Dzięki zegarom atomowym jesteśmy w stanie to określić. Pomiary potwierdziły przypuszczenia angielskiego matematyka i fizyka: planeta zmienia swoją prędkość obrotową. W 1972 roku wprowadzono pojęcie sekundy przestępnej(zwanej także skokową).
W 2021 roku mieszkańcy Ziemi będą mieli mniej czasu niż rok wcześniej. Stanie się tak dzięki temu, że nasza planeta zwiększa prędkość obrotową.
Anomalia została zarejestrowana w zeszłym roku. 19 lipca rekord był najkrótszy, gdyż długość dnia była o 1,4 milisekundy krótsza niż zwykle.
Naukowcy zastanawiają się nad tym, czy w takich okolicznościach najlepsze nie byłoby odjęcie jednej sekundy przestępnej. Decyzja należałaby do precedensów – nigdy wcześniej w historii nie zdarzyła się taka sytuacja.
Informacje te zostały dostarczone przez rosyjskich naukowców do RIA Novosti. Jak dotąd naukowcy nie potrafią powiedzieć, jakie dokładnie jest przyspieszenie obrotu planety wokół własnej osi. Ponadto eksperci właśnie zaczęli badać możliwe negatywne konsekwencje tego dla ludzi.
Czytaj: Jaka jest pogoda na Marsie? Teraz możesz się dowiedzieć dzięki NASA.