Zmiany klimatyczne przywróciły do życia prehistoryczną roślinę sprzed 60 milionów lat

0
375
Starożytne rośliny tropikalne po raz pierwszy odnotowały produkcję szyszek w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie: CNN

60 milionów lat temu roślina Cycad (Cycas revoluta) rosła naturalnie w Wielkiej Brytanii. Rośliny te, pochodzące z Japonii, zwykle rosną w ciepłych, umiarkowanych i subtropikalnych regionach. Dlaczego więc znów zaczęły rosnąć w Wielkiej Brytanii? Przez zmianę klimatu.

Botanicy z Ventnor Botanic Gardens na wyspie Isle of Wight po raz pierwszy wyprodukowali męską szyszkę w 2012 roku. Ale dopiero w zeszłym roku pojawiła się również żeńska szyszka, umożliwiając im przenoszenie pyłku i wytwarzanie nasion po raz pierwszy od milionów lat.

Mikroklimat Isle of Wight – który sprawia, że jest o kilka stopni wyższy niż w pozostałej części Wielkiej Brytanii – jest idealnym miejscem dla tych prehistorycznych roślin. Ale ich zdolność do rozwoju wskazuje, że klimat się zmienia.

Czytaj: Energia wiatrowa w Wielkiej Brytanii może wkrótce być tak tania, że da zysk rządowi i obywatelom

„15-20 lat temu zaczęliśmy uprawiać sagowce – zaczęło się to jako eksperyment, coś, czego normalnie byś nie robił” – mówi przedstawiciel Ventnor Botanic Garden, Chris Kidd. „Piętnaście lat później rośliny te nie tylko przeżywają zimy, uprawiają i produkują liście. Pięć lat temu mieliśmy samca sagowca, który wyprodukował szyszkę, a w tym roku mamy samca i samicę, które wytwarzają szyszki. Kierunek podróży ze zmianami klimatycznymi jest bardzo głęboki. Otrzymujemy rośliny, których normalnie byś nie uprawiał, rosnące sagowce produkujące szyszki, to jest dość niezwykłe.”

Cycad z pewnością pomogły fale upałów w Europie, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat. W rzeczywistości Kidd wspomniał, że ogrody botaniczne były w stanie obsadzić kilka rodzajów egzotycznej flory ze względu na rosnące temperatury. Chociaż jest to interesująca i ekscytująca wiadomość, botanicy wskazują również, że należy spojrzeć z szerszej perspektywy. W przypadku innych rodzajów upraw i roślin te zmiany temperatury mogą mieć katastrofalne skutki.

Ogród botaniczny w Wielkiej Brytanii był w stanie wyprodukować męskie i żeńskie szyszki Cycad.

Zdjęcie: Ventnor Botanic Garden

Daje im to możliwość zapylenia i wytworzenia nasion po raz pierwszy od 60 milionów lat.

Męska szyszka. Zdjęcie: Stan Shebs [CC BY-SA 3.0])
Żeńska szyszka (Zdjęcie: Wikipedia [CC BY-SA 3.0])

Czytaj: Wielka Brytania zakazała sprzedaży szczeniąt i kociąt przez strony trzecie, aby chronić zwierzęta przed wykorzystywaniem

johannesfloe.com – Art to remember