Znany psychiatra daje prostą receptę na szczęście

0
478
Zdjęcie: pl.freepik.com

Bariery psychologiczne, negatywny sposób myślenia i wąski tok myślenia nie pozwalają nam żyć szczęśliwie.

Słynny psychiatra Michaił Efimowicz Litwak napisał książkę, w której opisuje najczęstsze jego zdaniem bariery psychologiczne uniemożliwiające nam szczęśliwe i zdrowe życie.

Oto 10 reguł szczęśliwej i żyjącej w harmonii osoby:

1. Szczęście to tylko efekt uboczny odpowiednio zorganizowanego życia.

Źródło: Instagram

Szczęście, radość i sukces, jak powiedział psychiatra Viktor Frankl, to tylko efekty uboczne dobrze zorganizowanego życia. Musisz robić rzeczy, które sprawiają, że doświadczasz i osiągasz te odczucia i stany. Rób rzeczy, które dają ci satysfakcję, nie myśląc o szczęściu.

Jednak ci, których celem jest osiągnięcie tych „skutków ubocznych”, nigdy ich nie osiągną, ponieważ te rzeczy nie są czymś, co po prostu dostajesz i musisz zachować. Szczęście dostaniesz „w bonusie”, żyjąc w „poukładany” odpowiednio sposób.

2. Kiedy z kimś rozmawiasz, pamiętaj, że ta osoba również jest ważna. Tak jak Ty.

Źródło: Instagram

Nigdy nie powinieneś zapominać, że ktoś, z kim rozmawiasz, jest również ważną osobą. Ma też własne poglądy i własne powody, aby mieć takie poglądy.

Każda napotkana osoba toczy bitwę, o której nic nie wiesz. Zawsze powinieneś szanować innych ludzi.

3. Jak ktoś może ci pomóc, jeśli sam nic nie robisz?

Źródło: Instagram

Określają nas czyny, nie słowa. Nikt ci nie pomoże, jeśli będziesz jedynie chodzić i opowiadać innym, co masz zamiar zrobić. Jeśli potrzebujesz pomocy, weź się do roboty, rozpocznij proces, o którym marzysz, a potem poproś o wsparcie. Dopiero wtedy będziesz miał szansę na realną pomoc.

Czytaj: 13. PKO Poznań Półmaraton oficjalnie przełożony!

4. Odnieś sukces, a wszystkie urazy znikną.

Źródło: Instagram

Nosimy w sobie wiele wewnętrznych urazów, jeśli nie jesteśmy z siebie zadowoleni. Czasami mamy do kogoś urazę i myślimy, że jedyną osobą, która może to naprawić, jest ta, na którą jesteśmy zdenerwowani. Jednak ten mechanizm działa inaczej.

Jeden z uczniów Michaiła Litwaka powiedział kiedyś: „Mój sukces przyćmił moje urazy”. To jest absolutnie prawdziwe. Zacznij robić to, co kochasz i osiągaj w tym sukces. Nie zauważysz nawet momentu, w którym znikną wszystkie Twoje urazy.

Czytaj: Ceniony psychiatra ujawnia 22 zasady, które zmienią Twoje życie na lepsze

5. Chcesz zobaczyć swojego największego wroga? Spójrz w lustro!

Źródło: Instagram

Wiele osób walczy z demonami innych ludzi, podczas gdy powinniśmy walczyć z własnymi demonami. A jedynym prawdziwym wrogiem, jakiego mamy, jesteśmy my. Nie możesz wyjść z tej sytuacji bez przełamywania barier, które nie pozwalają ci rosnąć i rozwijać się.

Zasadniczo istniejemy w bardzo ścisłych granicach, które społeczeństwo stworzyło dzięki edukacji, którą otrzymaliśmy jako dzieci. Traktujemy te zasady jako coś oczywistego, wierzymy w nie, ale pochłaniają one dużo naszej energii. Cała współczesna psychologia szuka sposobu, aby z nimi walczyć. Czasami ludzie stają się nawet psychotyczni, próbując z nimi walczyć. Jednak przez większość czasu nawet nie zauważamy, że walczymy.

Kiedy w końcu będziesz gotowy na spotkanie twarzą w twarz, będzie to ostatni wróg, jakiego kiedykolwiek spotkasz. Nie możesz wyjść z żadnej, trudnej sytuacji bez przełamywania wewnętrznych barier, które nie pozwalają ci się rozwijać i uczyć na błędach.

6. Szukaj właściwej ścieżki zamiast prostej. Właściwa ścieżka nie zawsze będzie prosta.

Źródło: Instagram

Wyobraźmy sobie, że jesteś na 30 piętrze i musisz zejść na dół. Najszybszym sposobem jest wyjście przez okno. Jednak prawdopodobnie będzie to moment zakończenia Twojej podróży. Mądrzejszym wyborem byłoby poszukanie windy, a przynajmniej schodów, nawet jeśli budynek jest ciemny i ciężko jest cokolwiek znaleźć w środku.

Poza tym możesz sobie wyobrazić, że osoba, która wybiera prostą drogę zamiast właściwej, wygląda jak mucha, która próbuje przedostać się przez okno, mimo że znacznie szybciej jest przejść przez otwarte drzwi w pobliżu.

7. Kiedy osoba nie ma celu, nic nie widzi. Cel wyostrza wizję.

Źródło: Instagram

Czy zauważyłeś kiedyś, że kiedy musiałeś kupić coś, na przykład coś do ogrodu swojej babci, zaczynasz dostrzegać to absolutnie wszędzie? A nawet gdy już tego nie potrzebujesz, zdajesz sobie sprawę, że wciąż tego szukasz.

To samo dotyczy Twoich celów. Twoja uwaga jest ograniczona i możesz zauważyć tylko te rzeczy, których potrzebujesz. Cel jest podobny do ustawienia ostrości w aparacie: jeśli ustawisz go źle, nie zobaczysz, czego naprawdę potrzebujesz.

8. Jeśli chcesz komuś coś udowodnić, to znaczy, że żyjesz dla tej osoby.

Źródło: Instagram

Jeśli chcesz być szczęśliwy, przestań udowadniać, że masz rację. Pomyśl o istocie każdego dowodu: jest to próba zmiany czyjegoś zdania na temat czegoś. Ale dlaczego w ogóle tego potrzebujesz? Okazuje się, że ich opinia jest o wiele ważniejsza niż Twoja, jeśli starasz się to zmienić. Jeśli żyjesz dla siebie, nie ma sensu próbować niczego nikomu udowadniać.

9. Umiejętność kochania i akceptowania samotności jest oznaką osoby dojrzałej emocjonalnie. Najlepsze rzeczy robimy, gdy jesteśmy sami.

Źródło: Instagram

Tylko ludzie, którzy siebie nienawidzą, nie mogą znieść samotności. Próbują dołączyć do grupy ludzi, myśląc, że dzięki temu poczują się lepiej.

Osoba dojrzała psychicznie wykorzystuje swój czas w samotności na samorozwój i zbieranie informacji, aby później podzielić się nimi z innymi ludźmi. Ważną częścią każdej komunikacji jest nie tylko branie, ale także dawanie czegoś, co może być interesujące dla innych ludzi. Michaił Litwak pyta wszystkich, którzy lubią jego książki: „Ile osób było ze mną, kiedy je pisałem?”

10. Szczęście jest wtedy, gdy to, czego CHCESZ, MOŻESZ i MUSISZ zrobić, jest tym samym.

Źródło: Instagram

Ludzie są często rozdarci w trzech kierunkach: muszą, ale nie chcą; chcą, ale nie mogą, i tak dalej. Jedyne, co naprawdę musi zrobić, to się rozwijać.

Rzeczy, które chcesz robić, powinny być regulowane przez rzeczy, które musisz zrobić, takie jak samorozwój. A to, co możesz zrobić, to siła, która porusza cały system. Michaił Litwak zaleca sporządzenie listy rzeczy w oparciu o 3 kierunki, aby odpowiednio posortować cele i wartości.

Czy zgadzasz się z tym znanym psychiatrą? Czy w jego wskazówkach było coś, co skłoniło Cię do ponownego przemyślenia swojego podejścia do szczęścia? Daj nam znać w komentarzach.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org