Znikną oznaczenia ON, Pb 98 i 95 ze stacji benzynowych. Nowe oznaczenia paliw!

0
882

Od października na stacjach nie zobaczymy znanych oznaczeń paliw ON, Pb 98 i 95. Dlaczego? To wynik nowej unijnej dyrektywy. W całej UE na dystrybutorach oraz w nowych pojazdach pojawią się symbole, które mają pomóc kierowcom uniknąć pomyłek podczas tankowania. Zmienią się także etykiety na samochodach, przy wlewie paliwa.

Zmiana zacznie obowiązywać konkretnie od 12 października. W całej Unii Europejskiej ma być ujednolicony opis paliwa, co w konsekwencji ma uprościć tankowanie. Dzięki nowym oznaczeniom benzyny, oleju napędowego i gazu ziemnego lub płynnego we wszystkich krajach UE łatwiej będzie wybrać odpowiednie paliwo do swojego auta.

Do października znikną oznaczenia ON, Pb 98 i 95. W ich miejsce pojawią się symbole: kółko dla benzyny, kwadrat dla oleju napędowego i romb dla paliw gazowych.

POLECAM TAKŻE: 16 NIESAMOWITYCH CUDÓW NATURY. MUSISZ TO ZOBACZYĆ! – f7dobry.com

Oto jak będą oznaczone poszczególne rodzaje paliw:

  •  E5, E10 i E85 dla benzyny (w kółku),
  •  B7, B10 i XTL dla oleju napędowego (w kwadracie),
  •  H2, CNG, LPG i LNG dla paliw gazowych (w rombie).
  • kółko dla beznyny – litera E to skrót od etanolu, liczba obok to maksymalna procentowa zawartość etanolu w paliwie zalecana do użycia w pojeździe, np. E10 (benzyna zawierająca do 10 proc. etanolu);
  • kwadrat dla oleju napędowego, diesla – litera B oznacza biodiesel, zaś wartość obok to maksymalna zawartość procentowa biodiesla w paliwie dopuszczalna do użycia w pojeździe, np. B7, B10. Kwadrat będzie także używany z symbolem „XTL”, który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa. Skład jest prawie identyczny z tradycyjnym olejem napędowym;
  • romb dla paliw gazowych – informacja wewnątrz znaku określa, czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).

Poza wszystkimi krajami UE, nowe oznaczenia będą też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Te same symbole pojawią się przy wlewach paliwa w samochodach rejestrowanych po 11 października. Ma to zredukować liczbę pomyłek podczas tankowania.

Zdjęcie: fuel-identifiers.eu

To nie jedyna nowość, która czeka kierowców na polskich drogach. W czerwcu Sejm uchwalił opłatę emisyjną – 10 groszy do każdego litra paliwa.

Opłata ta ma finansować rozwój elektromobilności w Polsce i pomóc w walce ze smogiem. 15% środków na to przeznaczonych ma trafiać do nowo utworzonego Funduszu Nisko-emisyjnego Transportu, a reszta do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadaniem FNT będzie np. budowa nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Zdjęcie główne: pixabay.com
Tekst pochodzi ze strony: newsweek.pl/businessinsider.com.pl