Zobacz co dzieje się w Twoim żołądku, gdy zjesz zupkę chińską!

0
2213

Każdy z nas chociaż raz w życiu jadł zupkę chińską. Obojętnie skąd pochodzimy, czy jesteśmy studentami, zapracowanymi osobami, czy przemęczonymi mamami, łączy nas jedno, a konkretnie ulubione i najszybsze jedzenie – zupki chińskie. 

Zupka chińska jest chyba najtańszym, najszybszym i najłatwiejszym posiłkiem do przygotowania. Możemy ją jeść na śniadanie, na lunch, na obiad lub na kolację. Głównym składnikiem zupki chińskiej jest glutaminian sodu, który uszkadza nasze żołądki. Jednak najnowsze badania wykazują, że jedzenie makaronów instant niszczy układ trawienny jeszcze skuteczniej!

Zupka, która jest zrobiona w parę minut i wydaje się smaczna, dla Twojego żołądka już nie jest taka korzystna.

Doktor Braden Kuo z Massachusetts General Hospital postanowił, że przeanalizuje, co dzieje się z makaronem instant, gdy dotrze do żołądka i gdy podróżuje przez nasze drogi trawienne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: CZARNA LEMONIADA DETOKSYKUJĄCA SPRAWI, ŻE BRZUCH BĘDZIE PŁASKI, A SKÓRA PROMIENNA!

W eksperymencie, który był pierwszy tego typu, doktor Braden Kuo użył małej aparatury, aby wprowadzić nas do wnętrza żołądka i układu pokarmowego.

W eksperymencie wzięło udział kilku chętnych. Zostali oni poproszeni o codzienne spożywanie makaronów instant i świeżych makaronów domowej roboty. Nagranie z kamery, która została umieszczona w układzie pokarmowym badanych osób pokazało, że po upływie 1-2 godzin po spożyciu świeży makaron  został całkowicie strawiony, a makaron instant pozostał w nienaruszonym stanie.

Świeży makaron został strawiony przez żołądek, tak jak powinno to mieć miejsce. Jednak w przypadku makaronu instant z zupek chińskich, nagranie czarne na białym pokazało, że żołądek nieustannie się kurczył, starając się strawić zawartość.

Co znajdziemy w makaronie z zupek chińskich?

Poniżej lista substancji konserwujących, którą znajdziemy w makaronach instant:

  1. Tert-butylohydrochinon – głównym środkiem konserwującym w makaronach instant jest trzeciorzędowy butylohydrochinon (TBHQ). To częsty dodatek do żywności: ryby mrożone, filety rybne, przetwory rybne, olej, smalec, tłuszcz wołowy, drobiowy, owczy, ciasta w proszku, mleko w proszku do automatów, zupy i buliony w proszku, mięso suszone, guma do żucia, napoje bezalkoholowe. Poza żywnością stosowany także jako utrwalacz do perfum, w produkcji lakierów, emalii, żywic. W kontakcie ze skórą może działać drażniąco. W dużych dawkach może powodować zaburzenia pracy nerek i tarczycy.
  2. Glikol propylenowy – to płynny alkohol, który służy do utrzymywania tekstury makaronu instant. Glikol propylenowy jest szeroko stosowany m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym (np. środki higieny, pasty do zębów, płyn do płukania ust, jako składnik główny dezodorantu w sztyfcie), w medycynie i farmacji. Jego oznaczenie to E1520. Stosowany jest także jako środek zapobiegający zamarzaniu, do produkcji wyrobów tytoniowych, jest stosowany w prasie hydraulicznej jako płyn roboczy, w systemach chłodzących jako płyn chłodzący.
  3. Bisfenol A (BPA) – to substancja chemiczna znajdująca się w styropianie, ale większość makaronów instant także zawiera ten związek. BPA słynie z tego, że niszczy nasz układ endokrynologiczny, czyli gruczoły, które pomagają kontrolować aktywność metaboliczną organizmu. Bisfenol A to związek wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Najczęściej występuje w produktach z plastiku wykonanego z poliwęglanów, papierze termicznym do drukarek fiskalnych i jako powłoka wewnątrz puszek. Obecnie używanie bisfenolu A jest zakazane w Korei, Japonii, Kanadzie i niektórych stanach USA.
  4. Sód – Jest to jeden z najważniejszych pierwiastków pozwalających na zachowanie prawidłowej gospodarki organizmu. Jednak, choć ważny, nie oznacza, że nie może też zaszkodzić. A w przypadku zupek chińskich może zdecydowanie zaszkodzić. Około 1875 miligramów sodu znajduje się w jednym opakowaniu makaronu instant, gdy zalecane dzienne spożycie tego związku wynosi 1500 miligramów. Lepiej jest przyjąć zasadę, że zdrowsze i bardziej korzystne jest ograniczanie sodu w codziennym odżywianiu niż jego nadmierne spożycie.
  5. Glutaminian sodu (MSG)– to popularny dodatek do żywności stosowany jako wzmacniacz smaku. MSG jest składnikiem 80% naszych ulubionych słonych produktów spożywczych i przekąsek, które są uzależniające. Spożywanie tej substancji zwiększa tętno, powoduje nudności, bóle głowy i nadmierne pocenie się. Glutaminian sodu zwykle występuje w produktach w czystej postaci jako E621, ale można go znaleźć na liście składników również jako ekstrakt drożdżowy, ekstrakt z mięsa rybiego, produkt hydrolizy białek.
  6. Syrop z kukurydzy – jest przetworzonym słodzikiem, który dodaje się do makaronów instant, aby utrzymać jego konsystencję. Syrop glukozowo-fruktozowy znajdziemy dziś niemal we wszystkich słodzonych produktach. Jest tańszy, bo produkowany z kukurydzy. Co więcej, ten rodzaj syropu znajduje się prawie we wszystkich soczkach i serkach dla dzieci. Niekorzystnie wpływa na szybkość metaboliczną i równowagę lipidową organizmu. Prowadzi do cukrzycy i otyłości.

Naprawdę nie warto jeść samych toksyn i chemikaliów, prawda?

Zdjęcia: pixabay.com