Żółw Diego zapłodnił 900 samic i uratował swój gatunek

0
335
Diego, gigantyczny żółw z Galapagos, któremu przypisuje się uratowanie własnego gatunku po spłodzeniu setek potomstwa w ramach programu hodowlanego, powrócił do swojej ojczyzny. Zdjęcie: Twitter

Poznajcie Diego, żółwia, który w pojedynkę uratował swój gatunek przed wyginięciem, zapładniając około 900 samic podczas programu hodowlanego na wyspie Santa Cruz (Galápagos). Teraz cieszy się wolnością.

Gigantyczny żółw Diego, którego legendarne libido przypisuje się uratowaniu jego gatunku przed wyginięciem, oficjalnie przeszedł na emeryturę.

Ekwadorski minister środowiska powiedział, że Diego, gigantyczny żółw z Galapagos, którego niestrudzonym wysiłkom przypisuje się niemal w pojedynkę uratowanie niegdyś zagrożonego gatunku, został wypuszczony na pastwiska na swoją rodzimą wyspę po dziesięcioleciach rozmnażania się w niewoli.

Diego i 14 innych samców żółwi powróciło na swoją rodzimą Española, jedną z ekwadorskich wysp Galapagos.

Żółwie zostały wypuszczone na pastwiska dziesięcioleciach rozrodu w niewoli na wyspie Santa Cruz.

Diego został sprowadzony z USA do Ekwadoru, gdzie prowadzono badania na wyspach Galapagos.

„Zamykamy ważny rozdział” w zarządzaniu parkiem, powiedział na Twitterze minister Paulo Proano, dodając, że 25 żółwi, w tym płodny Diego, „wraca do domu po dziesięcioleciach rozmnażania się w niewoli i ratowania swojego gatunku przed wyginięciem”.

Wyspa Española przywitała ich „z otwartymi ramionami”, powiedział.

Żółw Diego. Źródło: Twitter

Przed zabraniem łodzią z powrotem do Española, 100-letni Diego i inne żółwie musiały przejść okres kwarantanny, aby nie przenosiły nasion roślin, które nie są rodzime na wyspie.

Czytaj: Czarny, malutki żółw Galapagos

Diego waży około 80 kg, ma prawie 90 cm długości i 1,5 metra wysokości, jeśli rozprostuje nogi i szyję.

Uważa się, że 100-letni Diego spłodził setki potomstwa, około 40% z 2000 żółwi olbrzymich, które żyją obecnie.

Około 50 lat temu na Española żyły tylko dwa samce i 12 samic gatunku Diego, które były zbyt rozrzucone, by się rozmnażać.

Lonesome George, ostatni znany żółw olbrzymi z wyspy Pinta, zmarł w 2012 roku.

Diego został sprowadzony z kalifornijskiego zoo w San Diego, aby dołączyć do programu hodowlanego, który powstał w połowie lat 60. XX wieku, aby uratować jego gatunek, Chelonoidis hoodensis.

Program hodowlany okazał się sukcesem, wyhodowano ponad 2000 żółwi olbrzymich.

Czytaj: Żółw Jonathan, najstarsze zwierzę lądowe na świecie

Minister środowiska Ekwadoru, Paulo Proaño Andrade, powiedział, że program hodowlany „zamyka ważny rozdział” w jego historii.

Wyspy Galapagos, 906 km na zachód od kontynentalnego Ekwadoru, są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znane na całym świecie z wyjątkowej gamy roślin i dzikiej przyrody.

Czytaj: BIESZCZADZKIE LASY BUKOWE NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO

Ekwadorskie wyspy Galapagos na Oceanie Spokojnym stały się sławne dzięki badaniom XIX-wiecznego angielskiego przyrodnika Karola Darwina nad ich zapierającą dech w piersiach bioróżnorodnością.

Rdzenne gatunki znalezione na Galapagos, w tym legwany i żółwie, odegrały kluczową rolę w rozwoju teorii ewolucji Karola Darwina.

Turyści z całego świata podróżują tam, aby zobaczyć cudowną bioróżnorodność.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl