Żółw Jonathan, najstarsze zwierzę lądowe na świecie

0
366
To jest Jonathan, 189-letni żółw, który jest najstarszym lądowym zwierzęciem na świecie. Źródło: Twitter

Najstarszym znanym żyjącym zwierzęciem lądowym jest żółw Jonathan, który ma 189 lat. Urodził się w 1832 roku, a od 1882 roku mieszka na wyspie Św. Heleny na Oceanie Atlantyckim.

Urodzony w 1832 roku – pięć lat przed koronacją królowej Wiktorii – żółw Jonathan ma w tym roku 189 lat. To czyni go najstarszym znanym żyjącym zwierzęciem lądowym.

W swoim życiu Jonathan przeżył dwie wojny światowe, rewolucję rosyjską, siedmiu monarchów na tronie brytyjskim i 39 prezydentów USA.

Jego szacowany rok urodzenia poprzedza wydanie Penny Black, pierwszego znaczka pocztowego (1840), budowę pierwszego drapacza chmur (1885) i ukończenie Wieży Eiffla (1887) – najwyższej żelaznej konstrukcji.

Inne ciekawe momenty, które wydarzyły się w jego długim życiu, to pierwsze zdjęcie osoby (1838), pierwsza żarówka (1878) i pierwszy lot samolotem z napędem (1903).

Żółw Jonathan. Źródło: Twitter

Najstarsze zwierzę na świecie – wśród zwierząt lądowych – Jonathan przeżył najstarszą osobę w historii o około 65 lat. Największym uwierzytelnionym wiekiem człowieka jest „zaledwie” 122 lata 144 dni, osiągnięty przez Jeanne Calment (1875-1997) z Francji.

Więcej o historii Jeanne Calment dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu: Najstarsza kobieta na świecie przeżyła córkę i wnuka

Żółw Jonathan. Źródło: Twitter

Chociaż pochodzi z Seszeli na Oceanie Indyjskim, Jonathan mieszka na odległej wyspie Św. Heleny na południowym Atlantyku od 1882 roku.

Wyspa Świętej Heleny jest prawdopodobnie najbardziej znana z tego, że była miejscem ostatniego spoczynku Napoleona Bonaparte – który został zesłany tutaj po porażce w bitwie pod Waterloo w 1815 roku. Wygnany cesarz i Jonathan nigdy się nie spotkali, ponieważ ten pierwszy zginął ponad sześć dziesiątki lat przed przybyciem tego rekordowego gada.

Jonathan. Źródło: Twitter

Kiedy Jonathan został sprowadzony na wyspę Św. Heleny, był już w pełni dorosły. Opierając się na znanych danych dotyczących tego gatunku, może to wskazywać, że miał wtedy około 50 lat (stąd szacowany rok urodzenia 1832, co czyni go najdłużej żyjącym zwierzęciem na lądzie). Jonathan został podarowany ówczesnemu gubernatorowi zamorskiego terytorium brytyjskiego, Williamowi Grey-Wilsonowi (urzędował w latach 1890-97) i od tego czasu mieszka w rezydencji gubernatora.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dom Jonathana to wypielęgnowane trawniki „Plantacji” (Plantation house), gruzińskiej rezydencji zbudowanej przez Kompanię Wschodnioindyjską w latach 1791-1792. Dziś dzieli teren z trzema innymi żółwiami olbrzymimi: Davidem, Emmą i Fredem.

Żółw Jonathan przed rezydencją Plantation. Źródło: Twitter

Przez długi czas Jonathan był identyfikowany jako żółw olbrzymi, który stanowi część archipelagu Seszeli. (Wszystkie inne żółwie, z którymi mieszka, to żółwie olbrzymie.) Jednak bliższe zbadanie jego skorupy przez Seszele Nature Trust (i kilku innych specjalistów od zoologii) ujawniło wyraźną możliwość, że może on być znacznie rzadszym żółwiem olbrzymim z Seszeli.

Ten konkretny gatunek (niektórzy twierdzą, że „podgatunek” lub „morfotyp” to dokładniejsze określenie) uważano kiedyś za wymarły, ale według Grupy Specjalistów IUCN ds. Żółwi i Żółwi Słodkowodnych może ich teraz żyć około 80 na całym świecie.

Czytaj: Żółw uważany za wymarły od 112 lat znaleziony na Galapagos

Biorąc pod uwagę jego podeszły wiek – jest już znacznie powyżej 150-letniej średniej długości życia swojego gatunku – Jonathan jest w zaskakująco dobrym zdrowiu. Jednak nie uciekł całkowicie bez szwanku.

Najstarszy na świecie żółw jest praktycznie ślepy z powodu zaćmy i wydaje się, że stracił węch, ale zachowuje doskonały słuch i zdrowy apetyt. Według jego weterynarza, nadal ma „dobre libido”, co jest wskaźnikiem zdrowego zdrowia wewnętrznego.

Czytaj: W Indiach posprzątano plażę z myślą o żółwiach.

Jonathan skończy 190 lat w 2022 roku. Źródło: Twitter

W wieku 189 lat Jonathan przekroczył już oczekiwaną długość życia, która wynosi 150 lat.

Dla weterynarza opieka nad najstarszym żyjącym zwierzęciem lądowym to wielki przywilej i coś, czego nigdy bym sobie nie wyobrażał. Związałem się z nim i bardzo lubię tego starego, starożytnego gada! – powiedział jeden z głównych weterynarzy Jonathana, Joe Hollins.

Jak przystało na jego wiek, Jonathan jest łagodny i lubi towarzystwo ludzi. Chociaż w większości jest niewidomy z powodu zaćmy, ma bardzo dobry słuch i szczególnie reaguje na jego imię w porze karmienia. Fascynuje go również dźwięk tenisa, gdy używany jest kort – powiedział Hollins.

Co mieszkańcy wyspy Świętej Heleny myślą o Jonatanie?

Jest lokalną ikoną, symbolem wytrwałości w obliczu zmian, uwielbianym przez wyspiarzy, którzy widzą w nim swojego Jonathana – dodał weterynarz.

Jonathan, najstarszy żyjący żółw na świecie. Źródło: Twitter