Żurawie w Wielkiej Brytanii odnoszą największe sukcesy od 1600 roku

0
253
Żuraw zwyczajny jest najwyższym ptakiem w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie: Pixabay

Żurawie osiągnęły swój największy sukces w Wielkiej Brytanii od XVII wieku z rekordową liczbą 72 par, twierdzą ekolodzy.

Żuraw był nieobecny jako ptak lęgowy przez 400 lat z powodu osuszania mokradeł i polowań.

Ale teraz najwyższy ptak w Wielkiej Brytanii mocno powrócił, odkąd niewielka liczba żurawi powróciła do Norfolk’s Broads w 1979 roku.

Czytaj: Brytyjskie dzikie żurawie powracają po 400 latach

Damon Bridge, przewodniczący UK Crane Working Group, powiedział: „Populacja szybko się powiększa”.

Dorosłe żurawie mają około 1,2 metra wysokości i są znane ze swojego złożonego zachowania „pokazowego”, w którym wykonują ukłony, piruety i bobsleje.

Uważa się, że żuraw był w średniowieczu powszechnym ptakiem lęgowym w Wielkiej Brytanii. Angielskie nazwy miejscowości z przedrostkiem „cran”, takie jak Cranfield w Bedfordshire, odnoszą się do obszarów odwiedzanych przez ptaki.

W latach 2010-2014 pisklęta eurazjatyckie pisklęta żurawia z Niemiec miały zakładane obrączki przed wypuszczeniem na wolność w Somerset. Zdjęcie: Twitter

Ich początkowe rozprzestrzenianie się po ponownym wprowadzeniu było wspomagane przez stworzenie i poprawę ich ulubionego siedliska na torfowisku Lakenheath w RSPB w Suffolk i Nene Washes w Cambridgeshire.

„Od 2010 roku w ramach projektu odchowujemy i wypuszczamy młode ptaki na wrzosowiskach i poziomach Somerset.”

Najnowsze badania hodowlane wykazały, że z 72 par, aż 65 rozmnożyło się, na świat przyszło 40 opierzonych piskląt, podało Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB).

Najwyższa liczba młodych żurawi wcześniej wynosiła 26 sztuk w 2019 roku.

Nowe szacunki dotyczące populacji wynoszą obecnie ponad 200 ptaków.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W 2010 roku projekt Great Crane Project miał na celu zwiększenie liczby żurawi w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie: Pixabay

„Chociaż zmiana klimatu stanowi ogromne wyzwanie dla wielu gatunków, możliwości odtworzenia torfowisk i obszarów zalewowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i lepszego zarządzania zwiększonym ryzykiem powodzi mogą iść w parze z zapewnieniem siedlisk idealnych dla żurawi i innych gatunków terenów podmokłych” – powiedział Bridge.

Czytaj: Pociągiem z Poznania do Paryża!

Andrew Stanbury, naukowiec zajmujący się ochroną przyrody w RSPB, powiedział: „Odrodzenie populacji żurawi w Wielkiej Brytanii, obecnie na najwyższym poziomie od XVII wieku, pokazuje, że działania ochronne mogą naprawdę dużo zmienić”.

RSPB podało, że podobnie jak we wschodniej Anglii i Somerset, żurawie można zobaczyć w rezerwacie w Loch of Strathbeg w Aberdeenshire.

Ciekawostki:

  • Nazwa naukowa żurawia pospolitego to Grus grus i jest on również znany jako żuraw euroazjatycki, ze względu na jego rozmieszczenie w północnej Europie aż po wschodnią Syberię.
  • Jest to również jeden z najgłośniejszych ptaków w Wielkiej Brytanii, z przeszywającym, trąbiącym głosem.
  • Żurawie są wszystkożerne, jedząc różne bezkręgowce, małe kręgowce oraz nasiona roślin, korzenie i pędy.
  • Ptaki są dość podatne na niepokojenie, szczególnie w okresie lęgowym.
  • Na wolności żurawie żyją zwykle około 20 lat, choć wiadomo, że potrafią osiągnąć wiek 40 lat.