Zwycięzcy konkursu Drone Photo Award ukazują fantastyczny widok na świat

0
512

Jak wygląda nasza planeta z nieba?

Zwycięskie zdjęcia tegorocznej edycji Drone Photo Awards ukazują oszałamiająco fantastyczny widok na świat. Z góry pole jasnozielonej trawy w Wietnamie wygląda jak sztuczne futro, a zamarznięty zbiornik w Kazachstanie przypomina odłamki potłuczonego szkła.

– W tegorocznej, czwartej edycji napłynęły zgłoszenia ze 105 krajów od 2900 profesjonalnych i amatorskich fotografów – mówi Luca Venturi, założycielka konkursu i dyrektorka artystyczna Siena Awards, grupy z siedzibą w Sienie we Włoszech, która organizuje międzynarodowe konkursy fotograficzne.

– Dostępność tańszych i lepszych dronów w ciągu ostatnich kilku lat pomogła spopularyzować ten styl, zwłaszcza wśród amatorów – mówi Ken Geiger, fotograf, który zdobył nagrodę Pulitzera i jeden z tegorocznych jurorów nagród.

Dodaje, że fotografowanie dronami jest nie tylko „niesamowitą frajdą”, ale „to droga ekspresji, która pomaga nam dowiedzieć się o naszej planecie rzeczy, których nigdy wcześniej nie znaliśmy”.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich rodzajów zdjęć lotniczych, nie tylko wykonywanych dronami, ale także sterowcami, latawcami, spadochronami, helikopterami, a nawet balonami na ogrzane powietrze.

Oto wybór zwycięzców konkursów i wyróżnień z całego świata, w tym z krajów o niższych dochodach. Jest fotorealizm, a także inscenizowane sceny, które ukazują czasy pandemii, w których żyjemy.

Drzewa ujawniają swoje prawdziwe kolory

Rybak wiosłuje wśród drzew namorzynowych w lagunie Tam Giang w wietnamskiej prowincji Hue. Namorzyny tracą wszystkie liście zimą, odsłaniając białawe pnie.
Zdjęcie: Trung Pham Huy

Fotograf Pham Huy Trung swoje zdjęcie „Wędkowanie w lesie namorzynowym”, wykonane w prowincji Hue w Wietnamie określił jako „równowaga między ludźmi a naturą”.

Były inżynier, Trung, mówi, że jest praktyczny, gdy używa dronów do robienia zdjęć, zawsze sprawdzając poziom wiatru i mgły przed wyruszeniem, ponieważ oba te czynniki mogą wpłynąć na jakość zdjęcia. Jego ostatecznym celem, jak mówi, jest znalezienie momentów, w których człowiek „odczuwa spokój we wszechświecie, wewnątrz i na zewnątrz”.

Ważną rolę na tym zdjęciu odgrywają skala i kolor. „Biały kolor lasu pokazuje, jak spektakularna jest przyroda, podczas gdy czerwony kolor stroju rybaka reprezentuje piękno ludzi” – mówi Trung. „Małe i duże, czerwone i białe — o wiele więcej rzeczy powinno być w harmonii w życiu”.

Czytaj: Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa

Opalanie — na lodzie

Fotograf Alexandr Vlassyuk i jego przyjaciółka „opalają się” na lodowych kępach zbiornika Kapchagay w Ałmaty w Kazachstanie. „Nie czekając na lato zdecydowaliśmy się otworzyć sezon plażowy!” mówi Vlassyuk.
Zdjęcie: Alexandr Vlassyuk

Na zdjęciu „Sezon plażowy”, wykonanym nad zbiornikiem wodnym w Ałmaty w Kazachstanie, Alexandr Vlassyuk jest zarówno fotografem, jak i modelek — jego zdaniem zadanie było niemałym wyczynem. Obsługiwał drona, pozując ze swoją przyjaciółką na kępach lodu w temperaturze minus 10 stopni Celsjusza. Oboje byli prawie nadzy i było wietrznie.

„Fotografowanie okazało się dość trudne” – mówi Vlassyuk, fotograf reklamowy z zamiłowaniem do krajobrazów. „Zrobiłem serię zdjęć dwoma dronami. Baterie się wyczerpywały. Aby nie zamarznąć, musieliśmy co jakiś czas rozgrzewać się gorącą herbatą”.

Czytaj: 21 nieziemskich fotografii, zrobionych za pomocą drona i kamery na podczerwień

Zbiór papryczek chili

Kobiety sortują suche czerwone papryczki chili w fabryce w Bogura w Bangladeszu. „Fabryka Bogura jest znana w całym kraju, ale robotnicy dostają tylko „2 dolary po 10 godzinach pracy – a w niektórych miejscach dostają mniej” – mówi fotograf MD Tanveer Hassan Rohan.
Zdjęcie: MD Tanveer Hassan Rohan

MD Tanveer Hassan Rohan, niezależny fotograf z Nowego Jorku, zawsze starał się robić zdjęcia z najwyższych możliwych miejsc — na długo przed pojawieniem się dronów. „Staram się znaleźć miejsce, z którego będę mógł zobaczyć okolicę z góry”, jak na dachu, mówi. „Pozwala mi to naprawdę zobaczyć tę lokalizację”.

Mówi, że kiedy komercyjne drony stały się dostępne, wiedział, że musi je mieć. „Staram się unikać gromadzenia się tam, gdzie wielu fotografów lata dronami. Czasami udaję się w nieznane miejsca i latam dronem z bezpiecznego miejsca, aby zobaczyć, co mogę znaleźć”.

Jednym z takich miejsc jest dziedziniec fabryki chili w Bogura w Bangladeszu, nieco ponad 100 mil od miejsca, w którym Rohan dorastał w Dhace. Jego zdjęcie „Zbiór papryczek chili” przedstawia dwie linie kobiet siedzących pod parasolami, które sortują dywan z jaskrawoczerwonych papryczek chili, które mają zostać wysuszone i zakonserwowane.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Inni podniebni zwycięzcy i wyróżnienia

Ludzie jedzą na świeżym powietrzu w prowizorycznych restauracjach w zaśnieżonej dolinie Kongdoori, Gulmarg, w indyjskim Dżammu i Kaszmirze.
Zdjęcie: Dipabrata Sur
Kobiety zbierają trawę w Wietnamie. Trawa ma wiele zastosowań, m.in. jako pasza dla zwierząt i nawóz.
Zdjęcie: Khanh Phan
Zdjęcie Adasa Vasiliauskasa „Samoizolacja COVID jest do bani”, która zdobyła wyróżnienie w tegorocznym konkursie Drone Photo Awards. Seria zdjęć, zrobionych na ulicach jego rodzinnej Litwy, gra na pragnieniu ludzi, by „żyć życiem”, mimo że żyją w „koszmarze COVID”, mówi. Na tym konkretnym zdjęciu mężczyzna pozujący na łóżku ciężarówki udaje, że jeździ na swoim skuterze.
Zdjęcie: Adas Vasiliauskas