Zwycięzcy konkursu „Podwodny fotograf roku 2020”. Zdjęcia są oszałamiające!

0
434

Niektórzy twierdzą, że eksploracja kosmosu jest niesamowita, ale po co tam lecieć, skoro nie odkryto jeszcze rozległych oceanów? Szacuje się, że ponad 80% naszego oceanu jest niezmapowane i niezbadane, więc dlaczego nie spróbować?

Cóż, są ludzie, którzy właśnie to robią. Magazyn Scuba Diving ogłosił zwycięzców konkursu fotograficznego „Podwodny fotograf roku 2020”. Poniżej możecie zobaczyć 13 spektakularnych zwycięskich zdjęć, a także kilka wyróżnień.

Zapraszamy Cię do spojrzenia na niektóre z najbardziej wyjątkowych przebłysków wodnego świata widzianego przez obiektyw aparatu.

1. Wyróżnienie – Martin Strmiska, Styria, Austria

„Wczesną wiosną, podczas gdy szczyty górskie wokół wioski Tragoess są nadal pokryte śniegiem, kwitną łąki otaczające Grüner See (Zielone Jezioro). Dopiero w późniejszych miesiącach, kiedy temperatury w nocy nie spadają poniżej zera, śnieg topnieje i leci w dół strumieni, aby wypełnić jezioro krystalicznie czystą wodą. Łąka ze świeżo kwitnącymi kwiatami i bujną zieloną trawą zostaje zalana i przez następne dwa miesiące tworzy niesamowity podwodny park”.

2. Zdobywca nagrody głównej – Evans Baudin, Baja California, Meksyk

„W czerwcu 2020 roku, ze specjalnym zezwoleniem, wybrałem się na wyprawę, aby udokumentować życie morskie i skutki zmniejszonego ruchu morskiego z powodu COVID-19. Po dwóch godzinach w wodzie nasz kapitan wrzasnął: „Rekin wielorybi, tuż za Tobą!” – była to 12-metrowa samica. Zaskoczenie było dwojakie, kiedy odkryłem około 50 remor spokojnie cieszących się darmową przejażdżką w jej ustach!”

3. Wyróżnienie – Marc Henauer, wyspa Amorgos, Grecja

„To zdjęcie zostało zrobione w Grecji, na wyspie Amorgos. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele takich jaskiń. Ciemność kontrastuje z typowym błękitem Morza Egejskiego. Grecja jest również rajem dla miłośników freedivingu. Ustawienia zapewniają całkowitą swobodę wyobraźni i do tworzenia poetyckich obrazów.”

Through Your Lens to konkurs fotograficzny organizowany przez magazyn Scuba Diving. Rok 2020 to szesnasty rok obchodów mórz i oceanów. Z ponad 2600 nadesłanymi w tym roku zdjęciami, konkurs świętuje również najwyższą liczbę zgłoszeń w całej swojej historii.

Spośród 2636 nadesłanych zdjęć jury wybrało 13 zwycięskich zdjęć, a także 15 wyróżnień w czterech kategoriach konkursowych: zachowanie, aparat kompaktowy, makro i szerokokątne.

„Wśród 2636 przesłanych zdjęć […] znalazły się takie, które przesunęły granice naszych czterech kategorii konkursowych i czasami sprawiały, że sędziowie zastanawiali się, jak na świecie ktoś był w stanie wykonać ujęcie” – można przeczytać na stronie internetowej.

4. Wyróżnienie – Chris Gug, Bonaire

„Po czymś, co wydawało się niemożliwym, flamingi wróciły do żerowania w piaszczystym błocie, w którym leżałem nieruchomo od wschodu słońca. Gdy flamingi brodziły, wzniosły sporo mułu, który wylądował w kopule aparatu. Zobaczyłem, że muł dał efekt flary, dając mi bardzo krótką okazję do uchwycenia tych wyjątkowych ząbków filtrujących w dziobie i tego pięknego, żółtego jak paciorki oka.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

5. Pierwsze miejsce w kategorii aparat kompaktowy – Tobias Friedrich, Anilao, Filipiny

„Jako ambasador marki aparatów SeaLife zawsze mam przy sobie DC2000, oprócz konfiguracji lustrzanki cyfrowej, do zrobienia kilku zdjęć z boku. Bardzo interesujące jest dla mnie to, aby zobaczyć, co mogę zrobić bardzo małym aparatem, takim jak SeaLife i jaką mogę uzyskać jakość zdjęć, które robię lustrzanką cyfrową. Ten młodzieńczy cudak siedział na liściu palmowym, bardzo fajnym obiekcie do przetestowania. Nurkowanie odbyło się w pobliżu Anilao na Filipinach”.

Czytaj: Poznań: niewiarygodne odkrycie pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956

6. Drugie miejsce w kategorii aparat kompaktowy – Marcelo Johan Ogata, Cieśnina Lembeh, Indonezja

„Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że ryba może się z Ciebie śmiać? Najzabawniejszą rzeczą w tym nurkowaniu było to, że całe wieki zajęło mi uświadomienie sobie, że w gąbce beczkowatej znajdował się jeżozwierz! Dopiero po chwili zobaczyłem tego zakamuflowanego jeżozwierza odsuwającego się od mojego aparatu z uśmiechem na twarzy!”

Tegorocznym zdobywcą głównej nagrody został Evans Baudin (zdjęcie nr 2), który wykonał wspaniałe zdjęcie około 50 remorów w mrożącej krew w pysku 12-metrowej samicy rekina wielorybiego w Baja California w Meksyku.

Zwycięzcami pierwszej nagrody w pozostałych czterech kategoriach są:

  • Jules Casey ze zdjęciem krótkogłowego konika morskiego żerującego w Port Phillip Bay w Australii (Kategoria: Zachowanie);
  • Tobias Friedrich ze zdjęciem młodzieńczego cudotwórcy na liściu palmowym w Anilao na Filipinach (Kategoria: Aparat kompaktowy);
  • Jeffrey Haines ze zdjęciem konika morskiego w kępie w West Palm Beach na Florydzie (Kategoria: Makro);
  • Martin Strmiska ze zdjęciem podwodnych promieni słonecznych w Puerto Morelos w Meksyku (Kategoria: Szerokokątne).

7. Trzecie miejsce w kategorii zachowanie – Thomas Van Puymbroeck, Marsa Alam, Egipt

„To zdjęcie zostało zrobione w bardzo płytkiej wodzie. Podczas miesiąca miodowego nie mogliśmy się oprzeć wodzie, więc każdego ranka wraz z żoną nurkowaliśmy z rurką. Pewnego dnia zwróciło moją uwagę dużo mułu. pojawiła się ta piękna płaszczka. Miałem tylko bardzo krótką chwilę do fotografowania, ponieważ szlam rozprzestrzeniał się wszędzie. Płaszczka żywiła się malutkimi stworzeniami w piasku. Po kilku sekundach płaszczka zniknęła i nadal cieszyliśmy się pięknym Morzem Czerwonym i naszym miesiącem miodowym”.

Czytaj: Tak się rodzą ośmiornice!

8. Trzecie miejsce w kategorii makro – Robert Stansfield, Banco Chinchorro, Meksyk

„W listopadzie 2019 roku zapisałem się na 14-dniowe nurkowanie na Banco Chinchorro z moim dobrym przyjacielem Heiko z Amigos del Mar w stanie Mahahual. Zdecydowałem się na 105 mm, aby dało mi to nieco większy zasięg, mimo że nurkowanie tam bardziej nadaje się do obiektywu szerokokątnego. Podczas drugiego nurkowania przygotowywałem się do niskiego kąta zdjęcia grupy węgorzy ogrodowych, kiedy poczułem, jak coś wsuwa mi się pod pachę. Patrząc w dół, widziałem tego bardzo pewnego siebie 7-metrowego rekina pielęgniarskiego, który patrzy na mnie. Powoli poruszałem się w górę i w tył, zmieniałem położenie lampy i robiłem serię zdjęć. Rekiny wokół Banco Chinchorro są bardzo śmiałe i przyjemne do oglądania”.

9. Wyróżnienie – Massimo Georgette, Jardines De La Reina, Kuba

„Na tym kubańskim archipelagu, wśród namorzynów, żyje mała kolonia amerykańskich krokodyli. Aby zrobić serię zdjęć, musiałem przez trzy dni przebywać z nimi w wodzie, badając prądy, światło i przejrzystość wody. Potem czekałem, aż krokodyl znajdzie się we właściwej pozycji pod światło. Chodziło o to, aby uzyskać najlepszy kontrast między odbiciem słońca a kolorem wody”.

Jak wspomniano wcześniej, nie jest to jedyny rok, w którym odbył się konkurs, więc jeśli chcesz zobaczyć więcej niesamowitych zdjęć, możesz również sprawdzić zeszłorocznych zwycięzców tutaj i zwycięzców 2018 roku tutaj.

10. Trzecie miejsce w kategorii aparat kompaktowy – Enrico Somogyi, Anilao, Filipiny

„Podczas nurkowania w Anilao, stolicy Filipin, mój towarzysz pokazał mi pozornie pustą butelkę po piwie w piasku. Ale w środku coś żyło. Zacząłem robić zdjęcia. Po chwili zauważyłem cień w tle, a kilka sekund później zobaczyłem wypływającą młodą skrzydlicę i gobiodon citrinus. Nacisnąłem migawkę w prawo, gdy gobiodon citrinus zaczęła ziewać, a skrzydlica spojrzała w kamerę.”

11. Wyróżnienie – Martina Andres, Morze Czerwone

„Jako nurek nigdy nie zapomnisz swojego pierwszego wielkiego rekina, którego widzisz na własne oczy. Czułem wdzięczność, że mogłem spotkać tego pięknego rekina białopłetwego w Morzu Czerwonym. Gdy zbliżaliśmy się do ostatnich minut naszego nurkowania, ona i jej„ świta ”powoli okrążyli naszą grupa, spokojnie patrząc na każdego z nas, zanim znów odlecieli w błękit”.

12. Pierwsze miejsce w kategorii szerokokątne – Martin Strmiska, Puerto Morelos, Meksyk

„Na powierzchni przy wejściu do studni krasowej nie miałem pojęcia, jaki rodzaj przestrzeni znajduje się pod małym basenem. Dopiero kiedy zszedłem i ustawiłem się poza obszarem oświetlonym przez słońce, ukazała się ciemna przestrzeń. Kiedy moje oczy przyzwyczaiły się do ciemności dostrzegłem ogromne rozmiary tej przestrzeni. Mój kumpel, wiszący nad tą chmurą i oświetlony promieniami słońca, wydawał się tak mały, że całe nurkowanie spędziłem na robieniu zdjęć z daleka, próbując uchwycić malutkiego nurka w tej ogromnej przestrzeni.”

13. Wyróżnienie – Sean Steiniger, Ha’Apai Island Chain, Tonga

„Cielę humbaka płynie przez szmaragdowo-błękitne wody Tonga, w bliskim towarzystwie swojej kolosalnej matki i eskorty. Gdy humbaki krążą bezpośrednio pode mną, cielę unosi się na powierzchnię, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Odsuwam płetwy do nurkowania i robię ujęcie. Ułamek sekundy później mama wynurza się, by odciągnąć swoje dziecko od robiącego zdjęcia nieznajomego.

14. Drugie miejsce w kategorii szerokokątne – Marc Henauer, wyspa Amorgos, Grecja

„Wrak statku Olympia można zobaczyć w filmie Luca Bessona The Big Blue z 1988 roku. Osiadł on na mieliźnie w pobliżu brzegu na wyspie Amorgos w Grecji. Sekret tego obrazu tkwi w synchronizacji. Aby odnieść sukces, wystarczył promień słońca, aby oświetlić podwodny krajobraz, potem fala nadeszła pod odpowiednim kątem do kopuły, aby mieć dobry widok z góry i z dołu, i wreszcie freediver musiał stanąć twarzą do wraku. Wymagało to wielu prób.”

15. Wyróżnienie – Lureen Ferretti

16. Wyróżnienie – Enrico Somogyi

17. Wyróżnienie – Andrey Shpatak, Morze Japońskie

„Sepiola birostrata to jeden z dwóch gatunków mątwy zamieszkujących północne Morze Japońskie. W ciągu dnia chowa się na piaszczystym dnie i można go spotkać tylko przypadkowo. Nocą jednak poluje. Mimo niewielkich rozmiarów [około 2,5 cm], te mątwy są drapieżnikami, łowiącymi krewetki i kraby. Zwykle jest ich dużo w lipcu, nad piaszczystym dnem, na głębokości od 4,5 do 12 metrów. Udało mi się go spotkać podczas nocnego nurkowania. Wprost wspaniały.”

18. Pierwsze miejsce w kategorii zachowanie – Jules Casey, Port Phillip Bay, Australia

„Schwytany podczas nurkowania w ciągu dnia na przystani Blairgowrie w zatoce Port Phillip w Australii, ten krótkowłosy konik morski żerował blisko powierzchni i swobodnie pływał od jednego pływającego kawałka chwastu do drugiego. Nie jestem pewien, czy konik morski omyłkowo złapał za pipefish, myląc go z kawałkiem zielska czy było to zamierzone. Pipefish natychmiast usiłował wyrwać się z uścisku konika morskiego. Ta interakcja trwała tylko około 10 sekund, co było wystarczającym czasem, aby wykonać zdjęcie.”

19. Trzecie miejsce w kategorii szerokokątne – Raffaele Livornese, Baja California, Meksyk

„Zrobiłem to zdjęcie w październiku zeszłego roku w Baja California. To był mój pierwszy raz tam, więc kilka dni zajęło mi nabranie większej pewności siebie w stosunku do morza i żyjących tam zwierząt. Miałem szczęście, ponieważ w tamtym czasie było dużo sardynek, więc lwy morskie nieustannie bawiły się i polowały na nie. Aby zrobić to zdjęcie, długo wisiałem na płytkiej głębokości, szukając odpowiedniego momentu na naciśnięcie przycisku aparatu. Kiedy nadszedł, zobaczyłem dwa lwy morskie odpływające najpierw w dal, a potem ku sobie. Sardynki poruszały się w ten sam sposób, aby uciec przed polowaniem.

20. Wyróżnienie – Enrico Somogyi, Anilao, Filipiny

21. Drugie miejsce w kategorii makro – Jurij Iwanow, Bali, Indonezja

„Te ślimaki nagoskrzelne to jedne z moich ulubionych modeli do podwodnych sesji zdjęciowych. Nazywam je „żywymi kolorami morza” lub „królowymi śniegu”. Tutaj można zobaczyć iriomotensję Phyllodesmium karmiącą się jednym ze swoich ulubionych potraw: wrzecionowatym koralem gorgońskim. To zdjęcie zostało zrobione na głębokości 32 metrów. Czas przeznaczony na fotografowanie jest bardzo ograniczony na tej głębokości, więc cztery razy nurkowałem, aby uzyskać to zdjęcie.”

22. Wyróżnienie – Dennis Whitestone, Palm Beach na Florydzie

23. Pierwsze miejsce w kategorii makro – Jeffrey Haines, West Palm Beach na Florydzie

24. Wyróżnienie – Renata Romeo, Sharm El Sheikh, Egipt

25. Wyróżnienie – Franco Tulli

26. Drugie miejsce w kategorii zachowanie – Jerry Arriaga, Ambon Bay, Indonezja