Życie w pobliżu wody wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym

0
202
Psychologia dostarcza coraz więcej dowodów na to, że kontakt z naturą ma ogromny wpływ na stan naszej psychiki i nie tylko. Zdjęcie: pl.freepik.com

Życie w pobliżu wody jako dziecko wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem w wieku dorosłym.

W oparciu o badania z 18 krajów, nowe badanie wykazało, że dorośli o lepszym zdrowiu psychicznym częściej zgłaszają, że jako dzieci spędzali czas bawiąc się w wodach przybrzeżnych i śródlądowych, takich jak rzeki i jeziora, i miejsca wokół nich.

Odkrycia zostały powtórzone w każdym z 18 krajów, twierdzą autorzy badający „niebieskie przestrzenie”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Coraz więcej dowodów wskazuje, że spędzanie czasu na terenach zielonych i wokół nich w wieku dorosłym, takich jak parki i lasy, wiąże się z redukcją stresu i lepszym zdrowiem psychicznym. Jednak znacznie mniej wiemy o zaletach niebieskich przestrzeni lub roli, jaką w dzieciństwie ma kontakt z tymi wodami w późniejszym życiu.

Czytaj: Spacery w lesie najlepszym lekarstwem i sposobem na stres

Zespół wykorzystał dane od ponad 15 000 osób z 14 krajów europejskich i 4 innych regionów pozaeuropejskich (Hong Kong, Kanada, Australia i Kalifornia) – wszystkie zebrane w ramach BlueHealth International Survey, przekrojowego badania koordynowanego przez Europejskie Centrum Środowiska i Zdrowia Człowieka Uniwersytetu Exeter.

Respondentów poproszono o przypomnienie sobie swoich doświadczeń z niebieską przestrzenią w wieku 0-16 lat, w tym o tym, jak często odwiedzają te miejsca i jak dobrze czują się ich rodzice/opiekunowie, spędzając czas w tych miejscach, a także o przypomnienie sobie niedawnych kontaktów z zielonymi i niebieskimi przestrzeniami w ciągu ostatnich czterech tygodni oraz przeanalizowanie zdrowia psychicznego w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Badanie wykazało, że osoby, które pamiętały więcej doświadczeń z dzieciństwa związanych z niebieskimi przestrzeniami, miały tendencję do przywiązywania większej wartości wewnętrznej do naturalnych warunków w ogóle i do odwiedzania ich częściej jako dorośli – z których każde z kolei wiązało się z lepszym samopoczuciem psychicznym w wieku dorosłym.

„W kontekście coraz bardziej technologicznego i uprzemysłowionego świata ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób doświadczenia natury z dzieciństwa odnoszą się do dobrego samopoczucia w późniejszym życiu” – powiedziała Valeria Vitale, główna autorka i doktorantka na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza”.

Nawet krótki czas nad wodą sprawi, że odpoczniemy, zregeneruje się nasze ciało i umysł.
Zdjęcie: pl.freepik.com

„Nasze odkrycia sugerują, że budowanie znajomości i pewności siebie w niebieskich przestrzeniach i wokół nich w dzieciństwie może stymulować nieodłączną radość z natury i zachęcać ludzi do poszukiwania rekreacyjnych doświadczeń na łonie natury, z korzystnymi konsekwencjami dla zdrowia psychicznego dorosłych”.

Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa

Dr Leanne Martin, współautorka i adiunkt ds. badań podoktoranckich na Uniwersytecie Exeter przyznaje, że „przebywanie wśród wody może być niebezpieczne dla dzieci, a rodzice muszą zachować ostrożność”.

„Badania te sugerują jednak, że wspieranie dzieci, aby czuły się komfortowo w tych warunkach i rozwijanie umiejętności, takich jak pływanie w młodym wieku, może przynieść wcześniej nierozpoznane korzyści na całe życie”.

„Obecne badanie zwiększa naszą rosnącą świadomość potrzeby urbanistów i organów lokalnych odpowiedzialnych za zarządzanie naszymi zielonymi i niebieskimi przestrzeniami w celu zapewnienia bezpiecznego, dostępnego dostępu do naturalnych warunków dla zdrowego rozwoju psychicznego i fizycznego naszych dzieci” – powiedział dr Mathew White, współautor i starszy naukowiec na Uniwersytecie Wiedeńskim.