Żyj zdrowo – trenuj interwałowo!

0
700
źródło: pixabay.com

To temat poświęcony ludziom, kochającym aktywność fizyczną, bądź pragnącym wzmocnić kondycję, pozbyć się tkanki tłuszczowej i cieszyć dobrym samopoczuciem. Trening interwałowy to coś dla ludzi zabieganych, nie mających dużo czasu na treningi, ale lubiących ćwiczyć intensywnie i osiągać niezwykłe rezultaty. Czym jest i dlaczego jest tak dobry? Zaraz się dowiesz! 

Czym się różni trening interwałowy od klasycznego cardio?

Chcesz schudnąć? Być może wiele razy słyszałeś, że powinieneś biegać. Najlepiej równym tempem, przez minimum 40 minut. Ale im więcej tym lepiej… w końcu to od długości treningu zależy ile tkanki tłuszczowej spalisz. Niestety długie, jednostajne bieganie (czy jakikolwiek inny sport) wielu ludzi szybko zniechęca. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze – szybko nas nudzi. Po drugie – brakuje nam na niego czasu. Po trzecie – pojawia się myśl „to i tak za trudne”, „nie dam rady tyle biegać”, „mam tylko 15 minut czasu, bez sensu zaczynać”. Tym oto sposobem rezygnujemy z treningu zwanego cardio.

Ale jest jeszcze inny rodzaj treningu. Trening interwałowy polega na zmiennej intensywności ćwiczeń. Okresy bardzo intensywnego wysiłku przeplatają się z okresami umiarkowanego wysiłku. Przy czym początkujący mogą robić dłuższe okresy mniejszego wysiłku, a krótsze intensywnego. W praktyce wygląda to tak, że przez 30 sekund biegniemy z prawie maksymalną prędkością, następnie na około minutę zwalniając do truchtu. Oczywiście czas interwałów może być różny, w zależności od tego ile potrzebujemy czasu mniej intensywnego wysiłku na odpoczynek.

Zalety interwałów

Dzięki treningom interwałowym spalisz tkankę tłuszczową 3 razy szybciej niż podczas cardio. Jednak nie dzieje się to podczas trwania samego treningu, a nawet do 48 godzin po jego zakończeniu. To świetna opcja, że spalasz tłuszcz nawet kiedy nie trenujesz. Co więcej, w żaden sposób nie wpływa to na tkankę mięśniową. Dzięki treningowi interwałowemu zwiększa się również wydajność tlenowa twojego organizmu. Jeżeli masz problem ze schudnięciem w konkretnych partiach ciała (problematyczną partią u wielu osób bywa np. brzuch), to o wiele łatwiej będzie Ci tego dokonać z pomocą treningów interwałowych. Kolejną zaletą interwałów jest zmniejszenie ryzyka zachorowań na choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, cukrzycę, czy otyłość.

Poniżej możesz zobaczyć przykład treningu interwałowego z obciążeniem – wspaniałej alternatywy dla opisanego powyżej interwałowego biegania. Trening, który prezentuje Jacek Bilczyński jest treningiem dla osób zaawansowanych. Jest on bardzo intensywny i nie należy do łatwych, ale i przynosi świetne rezultaty.

Dowiedz się również czym możesz przyśpieszyć swój metabolizm!

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ!