Żywa Biblioteka – zamiast książki możesz „wypożyczyć” człowieka

0
380
Zdjęcie: 9GAG

Akcja Żywa Biblioteka pochodzi z Danii. W tej bibliotece zamiast książek możesz wypożyczyć „człowieka” i przez 30 minut słuchać historii jego życia.

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym szczególne rolę mają grupy i osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. 

Możesz m.in. wysłuchać historii bezrobotnego, uchodźcy, człowieka z chorobą dwubiegunową, osoby ciemnoskórej, Żyda, osoby, która wyszła z anoreksji lub bulimii, mamę geja. Dzięki obcowaniu z z tymi ludźmi można się nauczyć, że nie należy „oceniać książki po okładce”.

Czytaj: 113 uchodźców z Afganistanu przyleciało do Poznania

Ten innowacyjny i błyskotliwy projekt tak się spodobał ludziom, że dziś działa w ponad 50 krajach.

W tej bibliotece spotkasz ludzi, którzy się nie boją rozmawiać na trudne tematy. 

Jest to takie przedsięwzięcie, w którym spotykają się ludzie, którzy są narażeni na dyskryminację ze względu na swoją tożsamość (płciową, narodowościową, kulturową, religijną, materialną itp.) z tymi, którzy chcieliby poznać ich perspektywę i doświadczenie. 

To właśnie dzięki otwarciu na trudne tematy, Żywa Biblioteka może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą i empatią w stosunku do osób wykluczanych.

Pomysł Żywej Biblioteki powstał w Danii na festiwalu muzycznym w 2000 roku i od tamtej pory systematycznie staje się coraz bardziej popularny w wielu krajach. 

Także w Polsce, w wielu miastach wolontariusze reprezentujący różne grupy mniejszościowe przedstawiają swoje historie pozwalające otworzyć się na inność, zrozumieć ją.

Czytaj: W Turcji otwarto bibliotekę z książkami, które znaleziono na śmietniku

Żywe Biblioteki skierowane dla wszystkich tych, którzy są zaciekawieni poznaniem historii tych ludzi, z którymi na co dzień nie mają okazji porozmawiać… lub wręcz przeciwnie, dla osób, które czują dystans do „inności”. Żywa Biblioteka jest idealnym miejscem, aby ten dystans skrócić.

Jak działa Żywa Biblioteka?

W tej Bibliotece możesz „wypożyczyć” wybraną przez siebie osobę na 30 minut i wysłuchać jej, zadawać jej pytania, podzielić się swoją historią, refleksją lub przemyśleniami. Ty jako Czytelnik masz okazję poznać osoby, których do tej pory unikałeś, albo nie miałeś szansy poznać.

Doświadczenie bogactwa emocjonalnego i kulturalnego Żywych Książek wprowadza Czytelnika w inny, dotychczas nieznany świat, przybliża do człowieka, pomaga zrozumieć współczesny świat. Dodatkowo, Żywa Biblioteka stwarza okazję do ciekawej późniejszej dyskusji w domach, w rodzinach, kształtując postawy szacunku wobec innych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Celem Żywej Biblioteki jest poznawanie różnorodności, uświadamianie sobie nierówności wobec osób z grup mniejszościowych, i zmniejszanie skali dyskryminacji. Stereotypy i uprzedzenia powstają głownie przez niewiedzę, strach i niechęć poznawania. Poznanie nic nie kosztuje, a pomaga przełamać strach i niechęć wobec nieznanych.