Żywe komórki odkryte w mleku kobiet mogą wspomóc badania nad rakiem piersi

0
217
Zdjęcie: Pixabay

Żywe komórki odkryte w ludzkim mleku piersi mogą prowadzić do przyszłych metod leczenia raka piersi.

W normalnych warunkach najbardziej znacząca ekspansja i różnicowanie dorosłego gruczołu mlekowego następuje w odpowiedzi na ogólnoustrojowe hormony rozrodcze w czasie ciąży i laktacji, aby umożliwić syntezę i wydzielanie mleka w celu podtrzymania potomstwa. Jednak przebudowa ludzkiej tkanki sutkowej, która ma miejsce podczas ciąży i laktacji, pozostaje słabo poznana ze względu na wyzwanie, jakim jest pozyskiwanie próbek.

Badania przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Cambridge wykazały, że komórki mleka matki, które kiedyś uważano za martwe lub umierające, w rzeczywistości są żywe i zdrowe. I te żywe komórki w ludzkim mleku matki mogą pomóc naukowcom w odkryciu przełomowych metod leczenia raka piersi.

Czytaj: Polki zaniedbują badanie piersi. Uzmysławiająca kampania „Coś do nich mam!” fundacji Rak’n’Roll

Tkanka piersi jest dynamiczna i zmienia się w czasie w okresie dojrzewania, ciąży, karmienia piersią i starzenia. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Nature Communications skupia się na zmianach zachodzących podczas laktacji poprzez badanie komórek znajdujących się w ludzkim mleku.

Badania te, prowadzone przez dr Alecię-Jane Twigger z CSCI, wykazały, że komórki mleka, kiedyś uważane za martwe lub umierające, w rzeczywistości są bardzo żywe. Te żywe komórki dają naukowcom szansę zbadania nie tylko zmian zachodzących w tkankach sutka podczas laktacji, ale także wglądu w potencjalny wczesny wskaźnik przyszłego rozwoju raka piersi.

„Wierzę, że badając ludzkie komórki mleczne, będziemy w stanie odpowiedzieć na niektóre z najbardziej podstawowych pytań dotyczących funkcji gruczołu sutkowego, takich jak: jak produkuje się mleko? Dlaczego niektóre kobiety mają problemy z produkcją mleka? i jakie strategie można zastosować, aby poprawić wyniki karmienia piersią dla kobiet?” – powiedziała dr Alecia-Jane Twigger, która kierowała badaniem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Komórki dały naukowcom wskazówki na temat wczesnych wskaźników śmiertelnej choroby, a także pomogą naukowcom zrozumieć, jak zmieniają się tkanki piersi, gdy kobiety karmią piersią.

Dr Alecia-Jane Twigger, główna autorka nowego badania, powiedziała: „Tkanka piersi jest dynamiczna i zmienia się w czasie w okresie dojrzewania, ciąży, karmienia piersią i starzenia. Te żywe komórki zapewniają naukowcom wgląd w potencjalny wczesny wskaźnik przyszłego rozwoju raka piersi”.

Na potrzeby badania naukowcy pobrali próbki mleka od kobiet karmiących piersią oraz tkanki piersi od kobiet, które nie karmią piersią.

Po ustaleniu różnic między tymi dwoma typami komórek dowiedzieli się, że średnio 50 ml mleka zawiera setki tysięcy komórek, które naukowcy mogą zbadać.

Pobierając próbki od kobiet karmiących piersią – próbki, o których wiadomo, że zawierają żywe i zdolne do życia komórki – naukowcy mają możliwość uchwycenia dynamicznych komórek w nieinwazyjny sposób. Ta większa łatwość dostępu do komórek piersi może w przyszłości otworzyć drzwi do większej liczby badań dotyczących zdrowia kobiet.

„Gdy Alecia po raz pierwszy powiedziała mi, że znalazła żywe komórki w mleku, byłam zaskoczona i podekscytowana możliwościami”powiedział dr Walid Khaled z Instytutu Komórek Macierzystych Uniwersytetu, który był również zaangażowany w badanie.

„Mamy nadzieję, że to odkrycie umożliwi przyszłe badania nad wczesnymi stadiami raka piersi”.

Zebrane dane stanowią mapę odniesienia i wgląd w dynamikę komórkową zachodzącą podczas laktacji u ludzi i mogą dostarczyć dalszych informacji na temat wzajemnych zależności między ciążą, laktacją i rakiem piersi.

Czytaj: Drapacze chmur, które zapierają dech w piersiach.